SONDAJ SAVAŞI VE GKRY MEB'İNDE HAREKETLİLİK...

Sosyal Medyada Paylaş!

GKRY’de yayınlanan Philenews, Türkiye'yi işgalci olarak nitelendirdi. Sondaj savaşı başladığını ve GKRY'nin MEB'inde hareketlilik olduğunu belirten Philenews'e göre Türkiye, Doğu Akdeniz'de Yunan ve Rum ikilisinin hukuksuzluklarına karşı bir sorun çıkarmayacağını çeşitli taraflara ve Amerikalılara taahhüt etmiş!

Jeostratejik hamleler için satranç tahtasında birçok oyuncu var. Türkiye de bu aktörlerden biridir ve meselenin Türkiye'ye karşı nasıl bir ittifak kurulacağı olduğunu belirten Philenews'e göre, şu ana kadar bu aktörlerin çoğu Ankara'nın karşısında duruyor ama Türkiye ile yüzleşmeye de hazır değiller. Muhtemelen Türkiye ile de iyi geçinmeye çalışacaklar değerlendirmesinde bulunuldu.

TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE ÖNCÜ BİR ROL OYNUYOR

GKRY MEB'inde önümüzdeki haftalarda uzun bir süre için hareketlilik beklenirken, özellikle bölgenin kontrolünde yeni stratejiler belirlenecek.

Philenews'in işgalci olarak nitelendirdiği Türkiye, Doğu Akdeniz'de öncü bir rol oynuyor ve diğer güçlü oyuncuların itirazlarına rağmen uluslararası durum onları Ankara ile iletişim ihtiyacına götürüyor gibi gözüküyor ifadelerine yer verildi. GKRY merkezli gazete Türkiye'yi işgalci olarak nitelendirirken, aynı zamanda uluslararası durumun diğer aktörleri de Türkiye ile iletişim kurma ihtiyacına götürdüğünü belirterek kendisi ile çelişti. Uluslararası konjonktür Türkiye ile iletişime götürüyor ise işgalci olan, maximalist olan, yayılmacı ve genişlemeci olan demek ki Türkiye değil...

Türkiye'yi işgalci olarak nitelendiren Philenews'in haberinde İtalyan EMI'nin, Fransız TOTAL ile işbirliği içinde faaliyet gösterdiği 6. parselde 2022'nin başında sondaja başlayacağını GKRY'ye bildirdiği de ifade edildi.

GKRY MERKEZLİ PHİLENEWS: TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE SORUN ÇIKARMAYACAĞINI ABD’YE TAAHHÜT ETTİ!

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sorun çıkarmayacaklarını çeşitli taraflara ve Amerikalılara taahhüt etmiş olduğunun göründüğünü belirten Philenews, daha da ileri giderek Malta bandıralı İtalyanlara ait gemiye ne oldu? sorusunu yöneltti. Türklerin mürettebatı terörize ettiğini belirtti.

Philenews, East Med boru hattına Ankara tepki verdiği için çalışma devam etmezse başka hiçbir planın yapılamayacağını ve Türkiye'nin her şeyi iptal edebileceğini belirtti.

AMERİKALILAR DA OYUNDA

Philenews’e göre ABD Dışişleri Bakanlığı'nın enerji güvenliği politikası konusundaki yeni danışmanı olarak atanan Amos Hawstein bölgeyi sık sık ziyaret edecek.

ABD'li yetkili İsrail ve Lübnan arasında MEB sınırları konusundaki anlaşmazlıklarında arabuluculuk yaptı. Bu konu GKRY'i de ilglendiriyor. Obama başkanlığında da danışmanlık yapan ABD'li yetkili bölgedeki enerji konularında net pozisyonlara sahip.

ABD'li yetkilinin bu bağlamda 2015 yılında "Kathimerini" de verdiği bir röportajda, "East Med" boru hattı yerine İsrail gazının taşınması için İsrail ile Türkiye arasında olası bir boru hattının inşa edilmesinden yana olduğu belirtilmektedir. Bunun nedeni, onun görüşüne göre "zor ve maliyetli bir girişim" olmasıdır.

Kaynak: https://www.philenews.com/eidiseis/politiki/article/1314617/polemos-gotrypanon-epikindynos-synostismos-stin-aoz