Suriye'de Rus Boşluğunu İran Mı Dolduruyor?

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya'nın Ukrayna savaşındaki hakim psikolojisini yitirmesinden bu yana Kazakistan, Karabağ, Libya ve şimdi de Suriye'deki askerlerini Ukrayna'ya sevk ettiği bir gerçek. Özellikle Suriye'de Rusya'nın sahadaki gücünü azaltmasıyla birlikte bunun yerini İran'ın dolduracağı hatta doldurmaya başlayacağı yerel ve uluslararası kaynaklardan teyit edilen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 

Rusya'nın Ukrayna sahasındaki eksiklikleri ve bu eksiklikleri Suriye'deki Rus subaylarla gidermeye odaklanması İran'ın iştahını kapartıyor. İran, Rusya'nın yaratacağı boşluk sayesinde Suriye'de daha fazla nüfuz elde etmeye odaklanmış durumda. Rusya, 2015 yılından Suriye'de resmi olarak askeri varlık bulunduruyor keza İran'da 2013 yılından bu yana Suriye'de aktif diğer yandan İran yanlısı Şii milislerde güçlü bir varlık barındırıyor. 

Mart ayında, İran Devrim Muhafızları güçleri ve İran yanlısı milisler , Halep'in Nayrab Askeri Havalimanı'ndaki varlıklarını güçlendirdi. Lübnan Hizbullah'ı, Irak'ın Harakat Hizbullah al-Nujaba ve Kataib Hizbullah'ı, Afganistan'ın Fatimiyun Tugayı ve Suriye'nin Bakır Tugayı gibi İran destekli gruplar da son zamanlarda Halep eyaletinde düzinelerce mevzi ve bölgeyi kontrol altına aldı. 

Diğer yandan; İran bölgedeki kitleleri de ideoloji temelli bir propaganda nüfuzuna alarak aylık maaş bağlama aracılığıyla kitleleri milisleştiriyor. İran, Rusya'nın yarattığı boşluğu ideolojik, askeri ve finansal olarak doldurmaya amaçlıyor.