Suudi Arabistan’ın Filistin- İsrail Savaşındaki Tutumu ve İzlediği Politika

Sosyal Medyada Paylaş!

Suudi Arabistan’ın Filistin- İsrail Savaşındaki Tutumu ve İzlediği Politika

Suudi Arabistan, çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana birçok diplomatik temaslarda bulundu. Suudi Arabistan’ın kamuya açık yapılan görüşmelerinde ve demeçlerinde Gazze'deki saldırılardan ve sivil kayıplarından söz ederken, özel görüşmelerde ise İsrail lehine bir tavır aldığı iddia ediliyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, gazeteci Nick Schifrin'e verdiği demeçte, Suudi Arabistan diplomatlarının özel görüşmelerde kamuoyunda olduğundan farklı mesajlar verdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

Gazetecilerin, ABD'li diplomatlara dayandırdıkları haberlere göre Suudi diplomatların ikili bir tavır izlediği yönünde.

Hatırlarsınız ki İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'nde; İsrail ve İsrail’i destekleyen devletlere petrol ambargosu uygulanması, İsrail uçaklarına hava sahalarının kapatılması yönündeki önerileri Suudi Arabistan’ ve BAE, Fas, Bahreyn’in de içinde olduğu 4 ülke tarafından reddedilmişti.

Axiios haber ajansı gazetecisi Ravid tarafından ABD’li yetkililerden aldığı haber doğrultusunda Suudi Arabistan diplomatlarının yaptığı basın toplantıları ve kamuoyu açıklamalarının “ülke içinde tepkiye maruz kalmamak ve Arap dünyasındaki imajı” için yapıldığı iddia ediliyor..

Suudi Arabistan'ın İsrail'in Hamas'ı yok etmesi ve böylece İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesinin önünün açılmasını istediği iddia ediliyor. Suudi yetkililer ise bu yöndeki açıklamaları kabul etmemekte.