TCG ANADOLU TATBİKAT İÇİN LİMANDAN AYRILDI

Sosyal Medyada Paylaş!

                           TCG ANADOLU TATBİKAT İÇİN LİMANDAN AYRILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu 10 Nisan’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmişti. 17 Nisan’da vatandaşların ziyaretine açılan TCG Anadolu 14 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlamış, 3 Mayıs’ta ise Alsancak Limanı’na demirlemişti.

TCG Anadolu, 15 Mayıs’ta Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botların eşliğinde planlı bir tatbikata katılmak üzere İzmir Alsancak Limanı’ndan ayrıldı.

TCG ANADOLU

Tuzla’da Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu ‘nun uzunluğu 230 metre, genişliği 32 metre, 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahiptir.

Gemide uçuş güvertesi yer almakta ve güverteye 6 helikopter iniş ve kalkış yapabilecek imkana sahiptir.  Aynı zamanda SİHA’lar da konuşlandırılabilmektedir.

TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı, insani yardım ve kontrol gemisi görevlerini icra edebilmektedir. 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunmaktadır.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahiptir.

TCG Anadolu, yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye’den Japonya ya da Avustralya’ya intikal edebilmektedir.

 

 

KAYNAK: https://haberglobal.com.tr/gundem/msb-duyurdu-tcg-anadolu-planli-bir-tatbikata-katilmak-uzere-izmirden-ayriliyor-250843