Tedbirden Tasarruf Olmaz

Sosyal Medyada Paylaş!

En Son Haber Platformunun 28.03.2022 tarihli programının konuğu olan Cihat Yaycı, mayın tehlikesi hususunda değerlendirmelerde bulundu. 

Ukrayna'nın ciddi bir sorumsuzluk yaptığını vurgulayan Cihat Yaycı; "Goeben ve Breslau gibi saçma sapan benzetmeler üzerinden Ukrayna kendisini asla aklayamaz. Saygı bekleyen bir ülkenin öncelikle komşularının hak ve güvenliğine saygı duyması gerekirdi. Bugün bizim balıkçılarımız Ukrayna'nın sorumsuzluğunun bedelini ödemektedir! Bu durumun hesabını kim verecek?" değerlendirmesinde bulundu.

Ortada bir savaş suçu olduğunu vurgulayan Cihat Yaycı; "Ukrayna'nın bu yaptığı kabul edilemez bir durumdur. Ukrayna bu alanda hedef gözetmeksizin mayınlama yapmış ve savaş suçu işlemiştir." değerlendirmesinde bulundu. 

1989 yılında balıkçılarımızın ağına takılan YRM tipi mayına atıf yapan Cihat Yaycı; "18 Aralık 1989 günü denize açılan bir balıkçı teknesinin ağına takılan mayın patlamıştı. Görgü tanıklarına göre patlama anında parçalar 60 metre kadar yukarı fırlamıştı. Teknedeki 4 balıkçının ölümü Rumeli Feneri köyünü yasa boğmuştu. Bugün en büyük risk altında olan biziz ve henüz ağır olan mayınların ulaşmadığı düşünülmektedir. Gerekli önlem ve tedbirleri elden bırakmamalı ve boğaz trafiğini mutlaka açık tutmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.