The Times: 'Rusya, Moldova'ya Saldırma Kararı Aldı!

Sosyal Medyada Paylaş!

İngiltere merkezli The Times gazetesi, Rusya'nın Moldova üzerindeki planı hususunda önemli bir değerlendirmede bulundu. Habere göre Rusya çok uzun zaman önce Moldova'ya saldırma kararı aldı. Ukrayna'yı sıkıştırıp, ülkenin denizle olan irtibatını kesme stratejisiyle hareket eden Rusya, Moldova'daki Transdinyester bölgesini denize ulaştırmak ve doğrudan irtibat sağlamak amacıyla Moldova'ya yönelik bir askeri harekat planlıyor. 

The Times'ın 2 Mayıs 2022 tarihli bu güncel haberinin yanısıra ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, "Ukrayna savaşının başladığı Şubat ayından bu yanan önce Moldova'nın ardından Balkanların hedefte olduğunu belirterek Ukrayna'nın karaya kilitli bir ülkeye dönüştürüleceğinin" altını çizmişti. 

The Times'ın haberine göre; Kremlin, Donbass'ta uyguladığı senaryoyu Moldova'nın doğusu için de uygulamaya koyarak ülkenin işgalini Donbass ve Kırım için yaptığı gerekçelendirmelere dayandıracak. Bu sayede Odessa üzerinde de kontrol sağlama imkanı bulacak olan Rusya, Ukrayna'yı hem batıdan kuşatacak hem de ülkenin denize olan ulaşımı kapatacak. Ukraynalı kaynaklar ise; "Rusya, Moldova üzerinde kontrolü ele alırsa Ukrayna daha kolay bir hedef haline gelecek." değerlendirmesinde bulundu. 

Diğer yandan; Moldova'daki Rus destekli ayrılıkçı Transdinyester bölgesindeki yetkililer de ; "Bölgedeki Rusya ait mühimmat depolarının bulunduğu noktalara Ukrayna'nın ateş açtığı" iddiasını öne sürdüler. 

ABD ise tıpkı Ukrayna işgalindeki kayıtsızlığına Moldova konusunda da devam ederek "kayıkçı kavgasının son ayağının Moldova olduğunu" teyit ediyor!

Kaynak; https://www.thetimes.co.uk/article/russia-is-already-paving-the-way-for-a-takeover-of-moldova-hl9zg3v7b