Total liderliğindeki konsorsiyum, Eylül ayında Lübnan açıklarında sondaj yapmaya başlayacak

Sosyal Medyada Paylaş!

Lübnan'ın geçici enerji bakanı Walid Fayyad Salı günü yaptığı açıklamada, TotalEnergies liderliğindeki bir konsorsiyumun Eylül ayı başında Lübnan kıyılarında petrol ve doğal gaz sondajına başlayacağını söyledi.

İtalya'nın ortakları ENI ve QatarEnergy'yi içeren konsorsiyum, 9. Parsel(Blok 9) olarak bilinen açık deniz güney bloğu için bir sondaj kulesi tahsis etti.

Fayyad, Abu Dabi'deki Dünya Kamu Hizmetleri Kongresi oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, "Tesisat Eylül ayında Lübnan'da çalışmaya başlayacak ... bir keşif olup olmadığını yıl sonundan önce öğreneceğiz."

Lübnan, ABD'nin arabuluculuğunda yıllarca süren müzakerelerin ardından Ekim ayında İsrail ile olan deniz sınırını resmen belirledi.

Bakan, bir keşif yapılırsa Lübnan'ın açık deniz petrol ve gaz sektöründe daha fazla yatırımın önünü açacağını umduğunu söyledi.

 

Fayyad , potansiyel bir keşfin, sekiz ek açık deniz bloğunda araştırma yapmak için son başvuru tarihinin geçen Haziran ayında bir kez daha uzatılıp uzatılmayacağını etkileyebileceğini söyledi.

Kaynak: https://www.reuters.com/business/energy/lebanon-energy-minister-hopeful-oil-gas-exploration-off-coast-2023-05-09/