TPAO TÜRKİYE-KKTC ARASINDA BELİRLENMİŞ BÖLGEDE PETROL ARAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye Petrolleri AO. (TPAO), Akdeniz'de Türk karasuları içinde altı ayrı paftada petrol arama ruhsatı için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne (MAPEG) başvuruda bulundu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre TPAO, MAPEG'e Akdeniz'de P30-c, P31-d, P31-c R30-b1 ve b2 R31-a1 ve a2, R31-b1 numaralı paftalarda petrol arama ruhsatı için 13 Ekim'de başvuru yaptı.

R31b1 paftası & R31a1 paftası & R30b1

P31c & P31d & P30c

YUNANİSTAN VE GKRY, TÜRKİYE VE TÜRK KARŞITI İTTİFAKLARINI GENİŞLETME ÇABASINDA

Başvurulan alanlar incelediğinde ise; Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki Türkiye-KKTC Kıta Sahanlığı Anlaşmasıyla belirlenmiş bölgede petrol arama çalışmalarının yapılacağı görülmektedir. Seville Haritasının yoğun şekilde ülkemize dayatıldığı bugünlerde, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ve Türk karşıtı ittifaklarını genişletme çabası içindedir. Nautical Geo isimli gemiyle sözde arama çalışmaları adı altında ülkemizin ve KKTC’nin denizlerdeki egemenliğini tehdit eden Yunan-Rum ittifakına gerekli cevabın sondaj,arama ve araştırma faaliyetleriyle verilmesi elzemdir. Diğer yandan; TÜRK DEGS Başkanı (M) Tümamiral Doç.Dr. Cihat Yaycı’nın vurguladığı gibi; “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge ilan etmesi hayati bir şarttır.” Diğer yandan; “KKTC’nin de bir Mavi Vatan’ı olduğunu ve bu Mavi Vatan sınırları içerisinde münhasır ekonomik bölgesi olduğunu unutmamakta büyük fayda vardır.”

TÜRKİYE’SİZ BİR DOĞU AKDENİZ, TÜRKSÜZ KIBRIS OYUNUNU BOZMAMIZ ŞART

Bu nedenle; Yapılan sondaj, arama ve araştırma faaliyetlerimizin tamamının Türkiye ve KKTC’ye dayatılan Seville Haritası saçmalığını reddeder bir uygulamayla ortaya konulması mühim bir gerekliliktir. Ülkemizin denizlerdeki egemenliğinin kuvvetlenmesi ve Doğu Akdeniz özelinde kurgulanan “Türkiyesiz Doğu Akdeniz, Türksüz Kıbrıs” oyununun bozulması için sözde Seville Haritasına uyan faaliyetler yerine Mavi Vatanımızın en uç noktalarında da varlık göstermek ve Türkiye aleyhinde kurulan denklemleri Mavi Vatanımızın her noktasında bozmak şarttır. Bu nedenle yürütülen bu ruhsatlandırma faaliyetinin ve NAVTEX ilanı gibi benzer uygulamaların Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaat noktalarımızın tamamına acil bir şekilde uygulanması elzemdir. Aksi takdirde Libya-Türkiye Anlaşması, Mavi Vatan Politikamızın devamlılığı, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından elde edeceğimiz yüksek ve uzun vadeli kazanç ve KKTC’nin deniz egemenliği ve varlığı benzer şekilde tehlikeye girmekle karşı karşıya kalacaktır.