TÜRK DEGS Bir Yıl Önce Deep Fake Tehlikesine Karşı Uyarmıştı!

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın 21 Şubat 2021 tarihinde Teke Tek yayınında Deep Fake tehlikesine yönelik yaptığı uyarılar Ukrayna'da gerçeğe döküldü; 

21 Şubat 2022 tarihli Cihat Yaycı uyarısı;

 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy'in Rus taleplerine alenen teslim olduğunu gösterdiği iddia edilen kötü düzenlenmiş bir video, Çarşamba günü yaygın bir alay konusu oldu, ancak uzmanlar bunun gelecekte daha karmaşık aldatmacaların habercisi olabileceğini söylüyor.

Videoda, cumhurbaşkanlığı kürsüsünden konuşan ve vatandaşlarını Rus işgalcilere karşı silahlarını bırakmaya çağıran kül yüzlü Zelenskiy'in görünüyordu.

İnternet kullanıcıları, Zelenskiy'in boynundaki ve yüzündeki ten rengi, videodaki tuhaf vurgu ve kafasının etrafındaki pikselleşme arasındaki tutarsızlıkları hemen işaretledi. Bir Facebook yetkilisi daha sonra şirketin görüntüleri platformundan kaldırdığını söyledi.

"Deepfakes"ın yazarı Nina Schick, videonun "kesinlikle korkunç bir yüz değişimi" gibi göründüğünü söyledi ve bir kişinin yüzünü diğerinin vücuduna dijital olarak aşılayabilen programlara atıfta bulundu - hipergerçekçi sahtecilikler yaratabilen daha geniş bir bilgisayar teknikleri ailesinin parçası. "deepfakes" olarak biliniyor.

Ukrayna24 televizyon istasyonu bir Facebook gönderisinde , videonun "düşman bilgisayar korsanları" tarafından yayınlandığını ve "SAHTE!" olduğunu söyledi. Daha fazla ayrıntı için istasyona hemen ulaşılamadı ve Ukrayna'nın siber gözlem ajansı yorum isteyen mesajları hemen geri göndermedi. Ancak Ukrayna Savunma Bakanlığı daha sonra gerçek Zelenskiy'den bir video yayınladı ve görünüşe göre bu görüntüleri "çocukça bir provokasyon" olarak nitelendirdi.

Yeni yayınlanan videoda ise Zelenskiy; "Zaferimize kadar silah bırakmayacağız” dedi.

Ukraynalı yetkililer, özellikle Moskova güçlerinin 24 Şubat işgalinin ardından savaş alanında hızlı bir zafer elde etmelerinin reddedilmesinden sonra, derin sahtekarlık tehlikesi konusunda uyarıyorlar.

İki hafta önce, Ukrayna'nın askeri istihbarat teşkilatı, Kremlin'in bir numarayı içeren bir numara hazırladığını iddia ederek, ülkeyi derin sahtekarlık tehlikesine karşı uyaran kısa bir video yayınladı.

Kaynak; https://www.reuters.com/world/europe/deepfake-footage-purports-show-ukrainian-president-capitulating-2022-03-16/