Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi başladı

Sosyal Medyada Paylaş!

                                 Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi başladı

 Türk Devletleri 10. Yıl Dönümü Zirvesi Astana'da başladı. KKTC ise Türk Devletleri Teşkilatının 10. Yıl Dönümü Zirvesi'ne, diğer "gözlemci üyelerin" aksine davet edilmedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşen zirveye, TDT'nin gözlemci üyeleri Türkmenistan ve Macaristan'ın liderleri davet edilirken, bir diğer "gözlemci üye KKTC davet edilmedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in ev sahipliğinde "Türk Devri" sloganıyla gerçekleşecek zirveye, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev katıldı.

KKTC'nin gözlemci üye olarak davet edilmemesinin sebebini "KKTC'nin gözlemci üyelik kararının henüz üye devletlerin her birinin meclisinden geçmemesi sebep olarak gösterildi.

Zirvede söz alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,  "Müteakip zirvemizde KKTC’yi, karar verdiğimiz şekilde gözlemci üye statüsüyle aramızda göreceğimize inanıyorum. Bu konuda sizlerin dirayetli liderliğinize güveniyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Bugün Kıbrıs