TÜRK ORDUSU SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ RESULAYN VE TEL ABYAD BÖLGELERİNE SEVKİYAT YAPTI

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi bölgeden gelen teyide muhtaç bilgilere göre; Türk Ordusu'nun Suriye'nin Kuzeyindeki Resulayn ve Tel Abyad bölgelerine sevkiyat yaptığını bildirdi. Suriye Milli Ordusu'nun ise Kuzey Rakka, Ayn Isa ve El Fatsa bölgelerindeki PKK mevzilerini vurmaya başladığını ve bu gelişmelere karşın PKK ve ESAD'ın da Rusya’dan yardım istediğini duyurdu.

Bölgeden gelen askeri hareketliliğe dair haberlere göre;

Fıratın doğusunda DSG (PYD), olası bir askeri operasyona karşı Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa ile Haseke'ye bağlı Teltemir kasabası civarında hendek kazıyor ve tüneller inşa ediyor. Ayrıca DSG (YPG) Ekim ayında zorunlu askerlik çağrısı yaparak 1998 ila 2001 doğumlu gençleri zorunlu silah altına aldı. SDG (YPG) 1 hafta zarfında evlere baskın yaparak 300’ün üzerinde Arap kökenli genci kamplara silah eğitimi için kapattığı ifade edildi. DSG güçlerinin yönetiminde yer alan elebaşları ailelerini Rakka kent merkezi ile kuzey Irak’a taşıyor. DSG güçleri içerisinde PKK yandaşları ile Arap gruplar arasında fikir ayrılıkları yaşanması nedeniyle küçük çaplı iç çatışmalar yaşanıyor.

ABD'NİN BÖLGEDEN ÇEKİLMESİNİN ARDINDAN RUSYA-ESAD İŞBİRLİĞİ

Deyrezzor kentinde bulunan İran Devrim Muhafızları Doğu Bölge Sorumlusu (Haj Mehdi) adlı terörist ile Lübnan Hizbullah terör örgütü suriye sorumlularından Elhaj Jawad Allubnani’nin İdlib’e yeni sevkiyat yapacağı öğrenildi. 28 Ekim’de bir rus savaş uçağı ilk kez Kamışlı’da Rus askeri polisi tarafından kullanılan havalanına iniş yaptı. Bu da; Rusya’nın, ABD’nin bölgeden çekilmesi ile YPG içinde yaşanan kaostan faydalanmak istediğini ve Esat ile işbirliğine aracılık yapacağına işaret ediyor. Rus ve Suriye rejim güçleri, Cumartesi günü Haseke vilayetinin kuzeyindeki Tal Tamer’in batısındaki Tal al-Laban ve Kozliya köyleri yakınlarında silahlı hava ve kara kuvvetlerinin katıldığı bir askeri tatbikat gerçekleştirdi. Terörist PYD’nin sözde Sözcüsü Hawar Ajansı da, Rus ve rejim güçlerinin hava ve kara kuvvetleri katılımıyla ilk kez ortak bir askeri tatbikat düzenlediğini bildirdi. Terörist PYD’nin sözde Sözcüsü Hawar, Rusya güçleri’nin, M4 olarak bilinen uluslararası karayolunda bulunduğunu ve tatbikatın Halep’in kuzeyinde ‘Barış Pınarı’ bölgesi ile temas hatlarının yakınında bir yerde gerçekleştiğini aktardı. Söz konusu tatbikatta Rus savaş uçaklarının, terörist PYD liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bölgelerindeki Tal al-Laban köyü yakınlarındaki boş alanlara füzelerin yanı sıra üç kez termal balon fırlattığı ifade edildi. Bu tatbikat Rus kuvvetlerinin 2019'dan beri Haseke'deki Rus kuvvetlerinin ana askeri üssü olan Kamışlı Havalimanı'na ‘Sukhoi’ uçaklarını getirdiği haberinden günler sonra gerçekleşti.