TÜRKİYE GES KURULU GÜÇ RAPORU (Yüksel Çağrı Gürses)

Sosyal Medyada Paylaş!

Almanya, Çin ve Japonya gibi yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen ülkeleri ile kıyasladığımızda; Türkiye GES kurulu güç değeri ve toplam kurulu güç içerisinde GES kurulu gücü oranına göre diğerülkelerin gerisinde kalmaktadır. Almanya ve Japonya 2021 yılı sonunda GES kurulu güç oranlarını %25 ve %20 değerlerine çıkarmış iken; Türkiye için bu değer 2022 yılı Temmuz ayı itibari ile %8,5 seviyesine ulaşmıştır.

Türkiye’nin toplam kurulu elektrik gücü 2022 yılı içerisinde 100 GW değerini aşmıştır. 2014 yılından 2022 yılına kadar toplam kurulu güç %46 artarken; GES kurulu gücü ise yaklaşık 215 katına çıkarak 8658 MW değerine ulaşmıştır.

Ülkemizde son yıllarda artan enerji fiyatları GES yatırımlarının amortisman sürelerini ciddi oranda azaltmıştır. Grafiklerde de görüldüğü üzere özellikle 2022 yılı içerisinde gerçekleşen elektrik fiyat artışları GES yatırımlarının amortisman sürelerini 2,5-3,5 yıl arasına indirmiştir. 2022 yılı içerisinde sanayi elektrik tarifesinde ciddi fiyatartışları görülmektedir. Bu artışlar sebebi ile sanayi tarifesini kullanan kullanıcılar için güneş enerjisi yatırımları neredeyse bir ihtiyaç haline gelmektedir.

 

Bu çalışma TÜRK DEGS Gönüllü Araştırmacısı Yüksel Çağrı Gürses tarafından hazırlanmıştır.