Türkiye- İtalya Hükümetler Arası Zirve

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye İtalya ilişkilerinde 10 yıl sonra hükümetler arası zirve için İtalyan Başbakanı Mario Draghi Türkiye’ye geldi. Daha önce İtalya ve Türkiye arasındaki hükümetler arası zirve 2008 ve en son 2012 yıllarında yapılmıştı. Bu görüşme ile üçüncüsü gerçekleştirilen zirveye İtalya’nın Dışişleri, İçişleri, Savunma, Ekonomik Kalkınma ve Ekoloji Dönüşüm Bakanları katıldı.

Draghi Mayıs ayında Senato’da yaptığı konuşma esnasında Türkiye ziyaretine yönelik planını ve amaçlarını açıklamıştı. 

Draghi Senato konuşmasında, "Temmuz başında Türkiye ile ikili zirve için Ankara'da olacağım, bu türden bir zirve 10 yıldır ilk kez yapılacak. Bu toplantıda, (Ukrayna'daki) çatışmanın müzakere ve diplomatik olanakları ile İtalya-Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini görüşeceğiz." demişti.

Zirvede, Türkiye ve İtalya ilişkilerinin tüm boyutları gözden geçirilerek, ikili iş birliğinin derinleşmesi ve gelişmesi yönünde adımlar atıldı.  NATO müttefiki ve stratejik ortak olması itibariyle İtalya ile temaslar sırasında ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye- Avrupa Birliği ilişkileri ile bölgesel ve küresel sorunlara da değinildi, görüş alışverişinde bulunuldu.

Zirve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Draghi, imza töreni ile ortak bir basın açıklaması yaptılar. Türkiye ve İtalya arasında 9 işbirliği antlaşması imzalandığı açıklandı.

Erdoğan: "Birçok alanda ilişkilerimizin kurumsallaşmasını pekiştirecek 9 anlaşmayı imzaladık." dedi.

Erdoğan konuşmasını; "Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 34'lük artışla 23 milyar doların üstüne çıktı. İkili ticaretimizin bir özelliği de dengeli olması. Mevcut rakamlar bu sene 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor." ifadeleriyle sürdürdü.

İki lider aynı zamanda Ukrayna’dan güvenli tahıl koridoru oluşturulması konusunda da değerlendirmelerde bulundular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenli tahıl koridoru oluşturulması konusunda, "Önümüzdeki bir hafta on gün içinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız." dedi.