Türkiye Suriye Harekat Alanına En Azından İHA ve SİHA'larını Sokabilmelidir!

Sosyal Medyada Paylaş!

13 Ekim 2021 tarihinde BBNTÜRK ekranlarında Gökhan Kayış'ın konuğu olan Doç. Dr. Cihat Yaycı, "hava sahasında hava hakimiyeti olmadan Türkiye'nin Suriye'de kara birliğinin bulunması başlı başına ayrı bir çelişkidir. Yani İHA’nızı SİHA’nızı sokamadığınız bir yerde kara birliklerinin bulunması çok çok risklidir." değerlendirmesinde bulunmuştu. 15 Ekim 2021 tarihinde ise bazı medya platformlarınca duyurulan Suriye'nin İdlib bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir askeri konvoya yönelik düzenenlenen bir hava saldırı iddiası tartışma yarattı.

Teyide muhtaç bilgilere göre, İdlib'de TSK konvoyuna bir saldırı gerçekleştirildi. 

 

DOÇ. DR. CİHAT YAYCI NE DEMİŞTİ?

13 Ekim 2021 tarihinde BBNTÜRK ekranlarına konuk olan Yaycı, Suriye’de ABD ile Rusya'nın anlaşmış durumda olduğunu ifade etmişti. Yaycı, "Suriye’de ABD ile Rusya anlaşmış durumda. PKK/PYD adı ne olursa olsun, bunlar Münbiç’in doğusunda bir ABD bayrağı çekiyorlar. Batısında da Rus bayrağı çekiyorlar ve her ikisi tarafından da kullanılıyorlar. İki hafta önce Moskova’da idi bu PKK/PYD temsilcileri ve görüşmeler yaptılar. Aynı zamanda bir başka heyette ABD’de idi ve her ikisi de itibar gördüler. PKK/PYD teröristlerinin her iki devlet tarafından da desteklendiği ve Suriye’de Rusya’nın ABD ile anlaştığı çok açık görünüyor. Onun için birinden birine dayanmak, birinden birine güvenmek çok yanlış olur. Türkiye burada kendi göbeğini kesmelidir."

TÜRKİYE'NİN SURİYE'DE HAVA HAKİMİYETİNE SAHİP OLMADAN KARA BİRLİĞİ BULUNDURMASI ÇOK RİSKLİ

Türkiye'nin Suriye'de hava hakimiyetine sahip olmadan kara birliklerini bulundurmasının çok riskli olduğunu ifade eden Yaycı, İHA ve SİHA'ların hava hakimiyetindeki önemini birkez daha vurguladı. Yaycı, "Türkiye’nin burada kullanacağı en önemli argüman Türkmenlerdir. Suriye’deki Türkmenlerin varlığını Irak’takiler de dahil olmak üzere desteklemelidir. Bugün hava sahasında hava hakimiyeti olmadan zaten Suriye’de kara birliğinin bulunması başlı başına ayrı bir çelişkidir. Yani İHA’nızı SİHA’nızı sokamadığınız bir yerde kara birliklerinin bulunması çok çok risklidir. Bu nedenle artık Türkiye şuna karar vermelidir. Ben ne Rusya’yı tanırım, ne ABD’yi tanırım. Ben burada benim birliklerime saldırana ceza veririm. Ben eğer birlik bulundurmaya devam edeceksem de orada hava hakimiyetini de sağlarım. Türkiye’nin Suriye’de ne istediğine karar vermesi lazımdır."

TÜRKİYE'NİN SURİYE'DE NE İSTEDİĞİNE KARAR VERMESİ LAZIM

Türkiye'nin Suriye'de ne istediğine karar vermesi gerektiğini ve hava hakimiyetine sahip olmadan kara birliği konuşlandırmaması gerektiğine değinen Yaycı, "Hava hakimiyeti olmadan sahada olmak büyük risk barındırır. Türkiye, Suriye harekat alanında hava hakimiyetini mutlaka sağlamalıdır. En azından İHA/SİHA’larımız mutlaka Suriye harekat alanına girebilmelidir." dedi.