Türkiye ve Yunanistan’ın Karşılaştırmalı Askeri Ekipmanlarının İncelenmesi

Sosyal Medyada Paylaş!

1- Deniz Kuvvetleri Karşılaştırılması:

 

Üstlendiği zorlu görevlerle ve bu görevleri başarıyla yerine getirmesiyle tüm dünya ülkeleri tarafından saygıyla karşılanan Türk Deniz Kuvvetleri; nitelik ve nicelik bakımından Yunan Deniz Kuvvetleri’nden oldukça üstün ve kabiliyetlidir. 

 

Yunan Deniz Kuvvetleri sadece Adalar Denizi ve Orta Akdeniz’de (Girit ve çevresi) etkin faaliyet gösterebilmektedir. Etkin faaliyetten kastımız; liman ziyareti gerçekleştirmeden belirli bir süre boyunca kesintisiz seyirdir. 

 

Türk Deniz Kuvvetleri ise Karadeniz, Marmara Denizi, Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz gibi büyük ve hırçın denizlerde Mavi Vatan müdafasını sürdürmektedir. Ayrıca kabiliyetli lojistik destek ve nitelikli personelleri sayesinde TCG GİRESUN fırkateynimiz Akdeniz’deki harekât ve eğitim faaliyetleri çerçevesinde Mart-Eylül 2020 tarihleri arasında limana uğramaksızın kesintisiz 182 gün seyir icra ederek bu konuda yeni bir rekora imza atmıştır. 

 

Denizci Türkiye’nin yılmaz koruyucularından Türk Deniz Kuvvetleri, Mavi Vatan’da gelecek nesiller için 7 gün 24 saat görev icra etmektedir. Mavi Vatan’ın müdafaası çelik yürekli bahriyelerin varlığı kadar Türk Savunma Sanayisi’nin sunduğu milli sistemlerin varlığına da bağlıdır. Milli sistemlerimizin sayısı arttıkça Mavi Vatan müdafaası da katlanarak artmaktadır.

 

Yunanistan Deniz Kuvvetleri Genel Durumu ve Yeni Silah Alımları

 

 Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ni incelediğimizde vurucu gücünün tamamının yurt dışına bağlı olduğu ve bu bağın yeni hazır alımlarla sürdürüldüğü görülmektedir. Fransa ile yakın ilişkiler kuran Yunanistan, hem Deniz hem de Hava kuvvetlerini hazır silah alımları ile yenileme yarışı içerisindedir. Yunanistan, yaşlanan ve eskiyen fırkateyn filosunu Fransa’dan almaya karar verdiği 3+1 (opsiyonel) Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI)

 firkateyni alımı ile güçlendirme kararı almıştır. Söz konusu alımın sözleşmesi, Türkiye için tarih sayfalarında çok önemli yeri olan Averof zırhlısında imzalanmıştır. Silah alımının imzalanması için seçilen alan dahi Türkiye’ye üstü kapalı bir tehdittir. 

 

Yeni alınan FDI fırkateynlerinin 2025 ve 2026 yıllarında teslim edilmesi planlanmıştır. Türkiye de bu tarihler içerisinde 4 adet İ Sınıfı Fırkateyne sahip olmayı hedeflemektedir. Ayırca Türkiye yine o tarihler içerisinde TF-2000 Hava Savunma Muhribini denize indirmeyi hedeflemektedir. Yani Yunanistan her ne kadar yeni sistemler katmaya yönelik adımlar atsa da, bu adımlar Türkiye  ile arasında olan farkı kapatabilecek seviyede değildir. Ve en önemlisi Yunanistan bir harp durumunda mühimmat için Paris, Berlin, Washington’u beklerken Türkiye kendi topraklarındaki fabrikalardan gerekli mühimmat ve askeri ekipmanı milli imkanlarıyla üretebilecektir. 

 

Türk Deniz Kuvvetleri’nin Gelecek Planlarının Su Üstü Projelerinden Yola Çıkarak İncelenmesi:

 

Türk Deniz Kuvvetleri yazının başında da yazdığımız gibi Karadeniz, Marmara Denizi, Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’de aktif ve etkin bir şekilde Mavi Vatan nöbetindedir. Lakin Deniz Kuvvetleri tarafından başlatılan veya başlatılması planlanan projeler incelendiğinde bayrağımızın sadece bu bölgelerde değil; Kızıldeniz, Hint Okyanusu, Batı Akdeniz ve Basra Körfezi gibi kritik su yollarında da kesintisiz bir biçimde dalgalanması hedeflendiği anlaşılmaktadır. Bu izlenimin oluşma sebepleri; açık deniz ve okyanuslarda kullanıma elverişli Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi’nin (DİMDEG) inşasına başlanması, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’nun inşa edilmesi, TF-2000 Hava Savunma Muhribi’nin (Destroyer) yakın gelecekte inşasına başlanacağının açıklanması, ATMACA ve AKYA sayesinde Gemisavar ve torpido gibi kritik mühimmatlarda dışa bağımlılığın sona erdirilmesi, Uçak Gemisi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları bu sebepler arasındadır.

 

Anakarasından uzakta görevler icra etmeyi planlamayan devletlerin bu tarz büyük çapta projeleri başlattığı görülmemiştir. Bu sebepledir ki Türkiye’nin 2030’lu yıllarda ki hedeflerinin bölgesinin ötesinde olacağı tahmin edilmektedir. Üretim ekonomisine geçildiği çeşitli devlet büyükleri tarafından da dile getirildiği ve ticaretin büyük bir çoğunluğunun deniz yolları ile yapıldığı değerlendirildiğinde Türkiye’nin deniz ticaret rotalarını güvene alması için bu tür adımları atması gayet doğaldır. 

 

Türk Deniz Kuvvetleri ve Yunan Deniz Kuvvetleri Tablolu Karşılaştırılması

 

Türk Deniz Kuvvetleri                       Yunan Deniz Kuvvetleri

Fırkateyn: 16 Adet


8 x GABYA

4 x BARBAROS ( MEKO-200TN-IIA/B)

4 x YAVUZ ( MEKO-200TN-I)

Fırkateyn: 13 Adet


9 x ELLI (KORTANAER) 

4 x HYDRA (MEKO-200HN)

Korvet: 9 Adet 


4 x MİLGEM ADA

5 x BURAK 

Korvet: Bulunmuyor.

Hücumbot: 18 Adet


9 x KILIÇ

4 x RÜZGAR

3 x DOĞAN

2 x YILDIZ

Hücumbot: 18 Adet


6 x ROUSSEN (SUPER VITA)

5 x KAVALOUDIS 

4 x LASKOS 

3 x VOTSİS 

Karakol Gemileri: 16 Adet 


16 x TUZLA

Karakol Gemileri: 10 Adet


10 x ASVEHILLE

İstihbarat Gemisi: 1 Adet 


1 x TCG UFUK

İstihbarat Gemisi: Bulunmuyor.

Çıkarma Gemileri: 26 Adet


 21 x LCT 

5 x LST 

Çıkarma Gemileri: 9 Adet


5 x LST

4 x LCAC

Amfibik Hücum Gemisi: 1 Adet 


1 x TCG ANADOLU

Amfibik Hücum Gemisi: Bulunmuyor.

Mayın Gemileri: 11 Adet


6 x AYDIN

5 x ENGİN

Mayın Gemileri: 3 Adet 


2 x OSPREY

1 x HUNT

Denizaltı: 12 Adet


4 x PREVEZE (TİP 209/1400)

4 x AY (TİP 209/1200)

4 x GÜR (TİP 209/1400+)

Denizaltı: 10 Adet


4 x PAPANIKOLIS (TİP 214)

3 x POSEIDON (TİP 209/1200)

1 x POSEIDON (TİP 209/1200mod)

2 x GLAVKOS (TİP 209/1100)

ASW Helikopterleri: 33 Adet 


24 x S-70B SEA HAWK

9 x AB-212

ASW Helikopterleri: 18 Adet


11 x S-70B AGEAN HAWK

7 x AB-212

Deniz Karakol Uçakları: 10 Adet


6 x P-235

4 x P-72

Deniz Karakol Uçakları: 1 Adet


1 x P-3B 

İnsansız Hava Araçları: 19 Adet


9 x BAYRAKTAR TB-2

8 x ANKA 

2 x AKSUNGUR

İnsansız Hava Araçları: Bulunmuyor.

Saldırı Helikopterleri: 10 Adet


10 x AH-1W SUPER COBRA

Saldırı Helikopterleri: Bulunmuyor.

 

2- Hava Kuvvetleri Karşılaştırması

 

Ülkelerin askeri güçlerini, bilhassa hava kuvvetlerini sadece sayısal karşılaştırmalar yaparak incelemek doğru olmayacaktır. Her kuvvet için lojistik kabiliyet hayati derecede öneme sahiptir. Kriz zamanlarında depolarda bulunan akıllı mühimmatlardan bir savaş uçağının yedek motoruna kadar tüm kalemler titizlikle takip edilmeli, eksiklikleri hızla doldurulacak şekilde önlemler alınmalıdır. Bu sebeple Türkiye’nin kendi mühimmatını kendisinin üretebilme yeteneğine sahip olması elzemdir ve hali hazırda çoğu mühimmatı milli imkanlarıyla üretebilmektedir. Ukrayna-Rusya savaşı incelendiğinde Rusya’nın savaş uçaklarına yedek parça bulma konusunda sıkıntı çekmemektedir çünkü parçaları zaten kendisi üretmektedir. Lakin aynısı akıllı mühimmatlar konusunda söylenememektedir. Rusya’nın bu savaş esnasında savaş uçaklarından uzak mesafelerden akıllı mühimmatlar atmak yerine, yakın mesafelerden serbest düşüş bombaları kullandığı gözlemlenmektedir. Bunun sebeplerine depolarında yeterince akıllı mühimmatlara sahip olmaması ve akıllı mühimmatları üretirken kullandığı batı menşeli kritik alt sistemlerin varlığı örnek gösterilebilir. Bu konuları inceleyip bizim de gereken önlemleri alıyor olmamız temennimizdir. 

 

Savaş uçaklarının harp esnasında aktif olarak kullanmanın önemi büyüktür. “En fazla savaş uçağına sahip olan ülke en yıkıcı vuruşu gerçekleştirir” algısı son derece yanlış ve eksiktir. Savaş uçaklarında asıl önemli olan konulardan birisi sorti sayısıdır. Bir harp durumunda savaşan iki ülkeden hangisi uçaklarına en kısa sürede yakıt yüklüyorsa, mühimmat entegre ediyorsa o ülke daha avantajlı olacaktır. Bu işlemleri hızlandırmanın yolları da nitelikli personelin varlığı, cephaneliğin yeterince dolu olması, gerekirse piste inmeden havada yakıt ikmali yapılması için tanker filoların varlığı, kullanılan parçanın/mühimmatın yerine hızlı bir şekilde yenisinin koyulmasından geçmektedir. 

 

Daha iyi anlaşılması için kısa ve basit bir örnek verelim. İki farklı X ve Y ülkesi savaşıyor olarak düşünelim. X ülkesinin 30 adet, Y ülkesinin 40 adet savaş uçağının olduğunu farz edelim. X ülkesi milli sistemlerini üretebilen, Y ülkesi tamamen hazır alım yapan ülke konumunda olsun. X ülkesi sayıca az olmasına rağmen her uçağına günde 3 sorti yaptırabilme kabiliyetine sahipken, Y ülkesinin 2 sorti yaptırabildiğini kabul edelim. Böylelikle X ülkesi günde 90 sorti yapabilirken, Y ülkesi 80 sorti yapabilecek. Yani X ülkesi daha az savaş uçağını Y ülkesine göre daha etkin ve faydalı şekilde kullanabilecektir. Bu kısa örnek anlatımın pekişmesi ve daha iyi anlaşılması için anlatılmıştır.. Tabii ki gerçek bir harp durumunda birçok parametrenin düşünülüp hayata geçirilmesi gerekecektir.  

 

Türkiye bu konuda Yunanistan’dan çok daha avantajlıdır. Türkiye ciddi bir tanker filosuna sahiptir, uçaklarına iniş yaptırmadan havada yakıt ikmali yapabilir ve uçaklarımız hava devriyesine kaldığı yerden devam edebilir. Mühimmatlarını kendisi üretebilir, dışa bağımlılığı bu konuda çok azdır ve yakın zamanda diğer mühimmatların üretimine de geçilip bu bağımlılık kapanacaktır. En önemli konu uçakların yedek parçası konusudur, bu konu da ancak milli savaş uçağı projemiz hayata geçtiğinde son bulacaktır.

 

Bir diğer önemli husus da hava üslerimizin Yunanistan’a göre daha içeride oluşudur. Yunanistan’ın bu üsleri vurabilecek kadar uzun menzilli topçu/füze sistemlerine sahip değildir. Ancak Yunanistan’ın birçok üssü Adalara konuşludur. Birçok ileri üssü Türkiye’nin topçu/füze sistemlerinin menzili içerisindedir. Bir harp durumunda Türkiye tarafından öncelikli hedefler bu bölgeler olacaktır. Bu konuda ilgililere Altı Gün Savaşı’nda  İsrail’in Mısır’ın hava kuvvetinin büyük çoğunluğunu yerde nasıl imha ettiğini araştırmasını tavsiye ediyoruz. 

Yunanistan Askeri ve Acil Durumlar İçin Askeriyenin De Kullanabileceği Sivil Hava Üsleri:

 

Ambargolar ve Türkiye

 

 Türkiye’nin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonucunda uğradığı ambargolar büyük dersler çıkartmamıza vesile olmuşlardır. O dönemde de bugün olduğu gibi muharip filomuzun büyük çoğunluğunu ABD menşeli savaş uçakları oluşturmaktaydı. Çıkarma sonrasında ABD tarafından uygulanan ambargolar neticesinde savaş uçaklarımıza yedek parça bulmak zorlaşmıştır. Hatta 74 sonrasında hava kuvvetlerimizin görevlerine devam etmesi amacıyla değerinin oldukça üstünde maliyetlerle İtalya’dan savaş uçakları temin edilmiş, ambargolar kalkana kadar bu uçakların bir kısmı yedek parça olarak da kullanılmıştır.

Türk Hava Kuvvetleri ve Yunan Hava Kuvvetleri Tablolu Karşılaştırılması

 

Türk Hava Kuvvetleri                                              Yunan Hava Kuvvetleri

Savaş Uçakları: 260 Adet

 

173 x F-16 Block 40M-50M

35 x F-16 Block 30TM

29 x F-16 Block 50+

23 x F-4E 2020

 

 

Savaş Uçakları: 243 Adet

 

54 x F-16 Block 52+

38 x F-16 Block 50

31 x F-16 Block 30

29 x F-16 Block 52+ ADV

24 x Mirage 2000-5 EG/BG

18 x Mirage 2000 EG/BG

25 x F-4 AUP Phantom II

24 x Rafale

Tanker Uçakları: 7 Adet

 

7 x KC-135R

Tanker Uçakları: Bulunmuyor.

Nakliye Uçakları: 68 Adet

 

41 x CASA CN-235

17 x C-130 Hercules

10 x A400M Atlas

Nakliye Uçakları: 15 Adet

 

8 x C-27J

7 x C-130B/H

AEW&C Filosu: 4 Adet

 

4 x Boeing 737 AEW&C

AEW&C Filosu: 4 Adet

 

4 x Embraer R-99

İnsansız Hava Araçları (S/İHA): 140+ Adet

 

110+ x BAYRAKTAR TB-2

14 x TUSAŞ ANKA

10 x HERON

3 x AKINCI TİHA

İnsansız Hava Araçları (S/İHA):

 

Birkaç adet kiralık Heron İHA (Sadece gözetleme, silahlı değildir.)

 

Milli Savunma Sanayimizin Jet Uçağı Projeleri

Günümüzde ambargolardan etkilenmemek ve çeşitli sıkıntıların yaşanmaması amacıyla TUSAŞ ana yükleniciliğinde jet uçağı projeleri başlatılmıştır. HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ve Milli Muharip Uçağı (MMU) gibi kritik projeler yürütülmektedir. HÜRJET’in 18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, MMU’nun ise aynı tarihte fabrika çıkış töreninin gerçekleştirilip motor çalıştırması planlanmıştır. Ulu Önder Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri akıllardan çıkmamalıdır: “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.” Atatürk’ün işaret ettiği istikbalimizi korumak ve yüceltmek için milli savunma sanayi hamleleri hayati derece önemlidir.

 

Milli Savunma Sanayimizin Helikopter Projeleri

 

T129 ATAK

 

Savunma sanayimizin havacılık projeleri elbette jet uçaklarla sınırlı değildir. Bir başka önemli projemiz T-129 ATAK Taarruz Helikopteridir, günümüzde 66 adet T-129 ATAK silahlı kuvvetlerimizin hizmetindedir. ATAK’lar  kendi sınıfında oldukça başarılı kabul edilmektedir. Çeşitli ülkeler (Örneğin Pakistan) T-129’u almak istemiş lakin kullanılan ABD motoru sebebiyle ABD bu ihracatlara onay vermemiştir.

TS-1400 Motoru ve T-625 GÖKBEY

Savunma sanayimizin varlığının önemi örtülü ambargolar  neticesinde daha iyi anlaşılmaktadır. Bu engellerin önüne geçmek amacıyla TEI tarafından 1400 beygir gücünde TS-1400 motoru yapılmış, testlerin sonuna yaklaşılmıştır. TS-1400 motorunun yine TUSAŞ tarafından yürütülen GÖKBEY Genel Maksat Helikopterinde kullanılması planlanmaktadır. GÖKBEY’in 2022 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’na ilk teslimatlarının yapılması hedeflenmektedir

T-929 ATAK-II

TUSAŞ tarafından geliştirilen bir diğer önemli projemiz ise T-929 ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteridir. Yaklaşık 11 ton ağırlığına ve 1.500 kg mühimmat taşıyabime kapasitesine sahip olacak olan T-929, 2022 yılı içerisinde motor çalıştıracak ve 2024 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirecek. T-929’un 2025 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi hedeflenmektedir.

T-925 Genel Maksat Helikopteri

T-929 ATAK-II’den elde edilecek birikim ve altyapı sayesinde 11 ton ağırlığında T-925 Genel Maksat Helikopteri yapılması planlanmaktadır. T-925’in de ATAK-II ile aynı tarihte, 2024 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedeflenmektedir. T-929 ve T-925’in Deniz Kuvvetleri’ne 2022 yılı içerisinde teslim edilmesi hedeflenen LHD ANADOLU’da da kullanılması beklenmektedir.

İnsansız Hava Aracı (S/İHA) Projelerimiz

Türkiye İnsansız Hava Araçları konusunda büyük bir birikim kazanmış, teknolojik seviyesini yeni projelerle sürekli ileriye taşımıştır. S/İHA’ları çeşitli sistemlerle entegre kullanmayı başarabilen Türk Silahlı Kuvvetleri harp tarihinde yeni bir sayfanın başlangıcını yaratmıştır. S/İHA kavramı ilk önce ABD’de orta çıkmış olsa da, en efektif ve başarılı bir şekilde kullanan Türkiye olmuştur. S/İHA’ların harp sahasında kullanılan ülkeye karşı ne kadar tehlikeli olduğu ve kullanan ülkeye ne kadar fayda sağladığı Suriye, Libya, Karabağ ve Ukrayna’da kanıtlanmıştır.

Türk Savunma Sanayisi  çeşitli firmalarıyla S/İHA konusunda Türkiye’yi dünyanın önde gelen teknoloji üssü haline getirmeyi başarmıştır. TUSAŞ, BAYKAR, LENTATEK gibi firmalarımız bu alanda önde gelen başarılı firmalarımızdır. BAYKAR’ın TB-2’si, TUSAŞ’ın ANKA’sı, LENTATEK’in KARAYEL’i bu firmaların kendisini harp sahasında kanıtlamış başarılı ürünlerindendir. Bugünlerde BAYKAR tarafından üretime hazırlanan KIZILELMA MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) sayesinde bu teknolojinin üst seviyelere çıkacağı, insanlı savaş uçaklarının yükünü hafifleyeceği rahatlıkla söylenebilir.

BAYKAR Tesisi ve Prototip KIZILELMA MİUS

3- Kara Kuvvetleri Karşılaştırması

Türkiye bölgesindeki en güçlü kara ordusuna sahip ülkelerden birisidir. Bunun sebebi yıllardır süren terörle mücadeleden elde edilen bilgi birikimi, çeşitli ve çok sayıda sisteme sahip envantere sahip olması, çok çeşitli tehdit odakları ile başa çıkmasıdır. Gelişen topçu sistemleri, topçu roketleri, balistik füzeler, S/İHA’lar sayesinde Türk Kara Kuvvetleri gücüne güç katmıştır. Özellikli S/İHA’lar ile entegre çalışılması gerek terörle mücadelede gerekse nizami ordulara karşı çatışmalarda  personel kaybını azaltmış, karşı tarafa verilen zararı artırmıştır. Yunanistan’ın tek ana hedefi Türkiye iken, Türkiye’nin hemen hemen tüm komşularında ve yakın çevresinde  iç savaşlar, terör faaliyetleri ve savaşlar meydana gelmektedir. Bu sebeple Türkiye’nin kara kuvvetlerini diğer kuvvetlerde olduğu gibi güçlü ve caydırıcı şekilde tutması bir tercih değil, zorunluluktur.

Yunanistan ile bir savaş durumunda kara çatışması Trakya bölgesinde gerçekleşeceği için, mobil sistemler büyük önem taşımaktadır. Trakya, Türkiye’nin diğer bölgelerine göre daha düzlüktür. Bu sebeple mobil anti tank sistemleri, zırhlı muharebe araçları, taşınabilir radarlar ve hava savunma sistemleri Trakya için mühimdir. Bu bağlamda; Silah Taşıyıcı Araçlar (STA), Kaideye Monteli Cirit (KMC), HİSAR-A+, HİSAR-O, BORAN sistemlerinin envantere alınması büyük önem taşımaktadır.

Silah Taşıyıcı Araç (STA)

Türkiye’nin yukarıda da söylediğimiz gibi geniş ve çeşitli sahalarda tehdit algısı bulunmaktadır. Biz Yunanistan gibi tek bir ülkeye odaklanmış değiliz. Bu sebepledir ki modern tank sayımızı artırmamız, elde olan modern tanklarımızı da daha üst seviyelere taşımak amacıyla modernize etmemiz gerekmektedir. Nitekim bu konuda da çalışmalar Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) bünyesinde yürütülmektedir. Türkiye modern tank projesi olarak 2000’li yılların başında ALTAY AMT’yi başlatmış, Almanya tarafından uygulanan motor ve şanzıman ambargosu sebebiyle seri üretime geçirememiştir.

BATU 1500 Beygirlik Yerli Tank Motoru

Milli motor çalışmaları BMC Power bünyesinde başlatılmış, 1500 beygirlik BATU motorunun  ilk ateşlemesi 5 Mayıs 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmiştir. ALTAY projesinin istenilen takvime yetişememesi sebebiyle tankların modernize edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu karara göre; Leopard 2A4 ve M-60T tanklarına çeşitli modernizasyonlar uygulanmış, uygulanmaya devam etmektedir. Kara kuvvetlerimiz ALTAY tankları seri üretime geçip envantere kattığı takdirde bir adım geride kaldığı tank eksiğini kapatacak ve gücüne güç katacaktır.

 

Türk Kara Kuvvetleri ve Yunan Kara Kuvvetleri Tablolu Karşılaştırılması

 

Türk Kara Kuvvetleri                            Yunan Kara Kuvvetleri

Tanklar: 2300+ Adet

 

340 x Leopard 2A4

171 x Leopard 1T

184 x Leopard 1A3

166 x M-60T

619 x M-60A3

150 x M-60A1

750 x M-48A5T2

Tanklar: 1200+ Adet

 

170 x Leopard 2A6 HEL

183 x Leopard 2A4

501 x Leopard 1A5

390 x M-48A5

 

Asker Sayısı: 1 Milyon+

 

650 Bin+ Aktif

400 Bin+ Rezerv

Asker Sayısı: 450 Bin+

 

250 Bin+ Aktif

200 Bin+ Rezerv

Zırhlı Personel Taşıyıcılar: 10.000+

Zırhlı Personel Taşıyıcılar: 4700+

Topçu Roketi: Bilinmiyor

 

BORA Balistik Füze

J-600T Balistik Füze

MGM-140 ATACMS

M270

T-300 Kasırga

T-122 Sakarya

T-107

 

Topçu Roketi: 152 Sistem

 

36 x M270 MLRS

116 x RM70

Obüs: 3000+ Adet

Obüs: 600+ Adet

Saldırı Helikopterleri: 66 Adet

 

66 x T-129 ATAK (Teslimatları Devam Ediyor)

Saldırı Helikopterleri: 62 Adet

 

28 x AH-64

36 x OH-58D (Çok hafif yüklü, önceliği keşif yapmak)

Nakliye Helikopterleri: 217 Adet

 

11 x CH-47F

56 x S-70

86 x UH-60

27 x AS532 Cougar

19 x Mi-17

18 x AB-212

Nakliye Helikopterleri: 146 Adet

 

25 x CH-47C

20 x NH-90

87 x AB-205

14 x AB-206B-3

 

 

HAZIRLAYAN: TÜRK DEGS Gönüllü Araştırmacısı Arda Çelik