TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ MAVİ VATAN PARÇASI KKTC'NİN DE MAVİ VATANI OLMALIDIR

Sosyal Medyada Paylaş!

23 Ekim 2021 tarihinde Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS), Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) ve Avrasya Bir Vakfı işbirliğinde icra edilen "Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta Neler Oluyor-Ne Yapılmalı" sempozyumu kapsamında hazırlanan sonuç bildirgesi yayımlandı. KKTC’de yayınlanan Volkan Gazetesi, açıklanan 12 maddelik sonuç bildirgesini manşetine taşıdı.

 

ULAŞILAN SONUÇLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

 

Volkan Gazetesi sempozyumun sonuç bildirgesine ilişkin gerçekleştirdiği değerlendirmede “sempozyumdaki önemli tespitler genel çerçevede Doğu Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin tanımı, sınırları, tarihsel boyutları ve güvenlik riskleri oldu. Ulaşılan sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.” ifadelerine yer verdi.

 

TÜRKİYE’NİN ONAYI OLMADAN NE BUGÜN NE DE GELECEKTE HİÇBİR STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ OLMAYACAĞININ ALTI ÇİZİLDİ

 

Sempozyum Sonuç Bildirgesi’nde Türkiye’nin Lozan’ın 16. Maddesinde belirtilen “Osmanlı Devletinin Lozan Antlaşmasında söz konusu topraklarının gelecekteki kaderlerinin belirlenmesinde de onayı alınacak birinci öncelikli ilgili devlet olduğu” gerçeğinden hareketle; Türkiye’nin Kıbrıs’ta şu veya bu şekilde dışlanamayacağı, her ne aksi irade, istek ya da talep olursa olsun Türkiye’nin onayı olmadan ne bugün ne de gelecekte hiçbir statü değişikliği olmayacağının altı çizildi…

 

TANINMAK DEVLET OLMAK İÇİN ŞART DEĞİLDİR

 

KKTC’nin uluslararası hukuka göre devlet olması için sahip olması gereken üç şarta (uluslararası sınırları belli bir toprak parçası, daimi yaşayan halk ve egemen otorite) sahip olduğu; tanınmanın devlet olma için bir şart olmadığı ve tanınması bir çok yönden olumlu etkiler ve sonuçlar doğuracağından, KKTC’nin tanınması için gayret sarf edilmesi gerektiği Sempozyum Sonuç Bildirgesi’nde yer aldı.

 

TÜRKİYE’NİN KKTC’DEKİ ÜSLERİ EGEMEN ÜS STATÜSÜNDE OLMALI

 

KKTC’nin uluslararası boyutta tanınması noktasında Filistin modeli ile ilerlenebileceğine dikkat çekilirken bu çerçevede ilk aşamada GKRY ve Yunanistan’da büyükelçiliği bulunan Filistin’in KKTC’de ve KKTC’nin Filistin’de büyükelçilik açması için çaba sarf edilmesinin önemi ortaya kondu.

 

TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ MAVİ VATAN PARÇASI KUZEY KIBRIS’IN DA MAVİ VATANI OLMALIDIR

 

Türkiye ve KKTC’nin çok önemli hukuki, jeopolitik ve jeoekonomik önem ve hassasiyetler içeren deniz yetki alanları konusunda birlikte hareket etmeye devam ve özen gösterilmesi çağrısı yapılan Bildirge’de Türkiye ve KKTC arasında ‘Deniz Yetki Alanlarını Ortak Kullanma Antlaşması’nın’ imzalanması ve böylece Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan parçası aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ın da Mavi Vatan’ı olması gerektiğine vurgu yapıldı.