Türkiye'nin Petrol Üretimi 32 yılIN Zirvesine Çıktı

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı TPAO, Salı günü yaptığı duyuruda, Türkiye'nin günlük petrol üretiminin geçen ayın başlarında ülkenin güneyinde büyük bir bulgunun öncülüğünü yaptığı son keşiflerin etkisiyle 32 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu.

 (TPAO), günlük üretimin 70.000 varili aştığını söyledi. Şirket, Twitter'da "Yeni keşiflerimizle son 32 yılın en yüksek yerli günlük üretim seviyesini aştık" dedi.

Türkiye, Mayıs ayı başlarında, ülkenin en büyük kara petrol keşfi olan Şırnak'ın güneydoğusundaki bir sahada 1 milyar varil petrol bulduğunu duyurdu.

TPAO şimdiye kadar 2.771 metre derinlikte sondaj yaptı ve 162 metrenin üzerinde hafif petrol içeren bir rezervuar buldu ve bölgede daha fazla araştırma yapılması bekleniyor.

Cizre ilçesinin 20 kilometre (12 mil) kuzeybatısında yer alan ve Şehit Aybüke Yalçın-1 olarak adlandırılan kuyudan şu anda günde yaklaşık 10 bin varil petrol çıkıyor.

TPAO yıl sonuna kadar arka arkaya değerlendirme kuyuları açacağını ve tüm saha geliştirme planını oluşturacağını söyledi.

Üretim hedefi günde 100.000 varil olarak belirlendi ve Türkiye'nin petrol üretimini iki katından fazla artırdı.

Türkiye, Aralık 2022'de güneydoğudaki Gabar Dağı bölgesinde 150 milyon varil petrol keşfetti.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunu "2022'deki ilk on kara keşfinden biri" olarak nitelendirmiş ve yaklaşık 12 milyar dolar değerinde olduğunu söylemişti.

Petrol ve doğalgazı az olan Türkiye, enerji ihtiyacının tamamına yakınını ithal etmektedir. Resmi verilere göre ülke, 2022 yılında 29 milyon varil yerel üretim ham petrolün yanı sıra 246 milyon varil ithal ham petrol tüketti.

Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve İran'dan yaptığı ithalata ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatına bağımlıdır.

 

Ankara, Ağustos 2020'de kademeli olarak keşfedilen Karadeniz'de 710 milyar metreküplük bir doğal gaz sahası geliştirmeye başladı. Nisan ayında ulusal şebekeye doğal gaz pompalamaya başladı.

Kaynak: https://www.dailysabah.com/business/energy/new-discoveries-help-lift-turkiyes-daily-oil-output-to-32-year-high