(TUGAY ULUÇEVİK) KIBRIS KONUSU ve BM

Sosyal Medyada Paylaş!

BM ve KIBRIS KONUSU

YAZAN: (E) BÜYÜKELÇİ TUGAY ULUÇEVİK

1.KKTC’de bir yetkili “taraflar müzakereye başladı algısı yaratılması tehlikeli” demiş. Doğrudur, haklıdır. Ama maalesef “egemen eşitlik, iki devletli çözüm” hedefi ilân edileli yaklaşık 2 yıl geçti. BMGS’nin “federal çözüm” hedefine yönelik “iyi niyet” hâlâ görevi sürüyor.

2.KKTC ve Türkiye “egemen eşitlik, iki devletli çözüm” hedefi ilân edeli yaklaşık 2 yıl geçti. “İki toplumlu komiteler” KKTC’nin de katılımıyla sürüyor. BMGS raporlarında “BMGK’dan aldığım görevle bağlıyım” diyor (Yani federal çözüm arama talimatı).

3.GKRY’nin rızasına dayalı BM Barış Gücü (BMBG) hâlâ KKTC topraklarında da görev yapıyor. BMBG, BMGS’nin “iyi niyet” görevinin askerî bacağıdır. En önemli görevlerinden biri de Kapalı Maraş’taki statükonun muhafazasını gözlemlemektir.

4. BMGS, BMBG’nün  “Ada’da barış ve istikrara, siyasi  çözüme elverişli koşulların yaratılmasına  olan devamlı katkısını” vurguluyor. Gerçeğin tahrifidir bu! BMBG 1964-74 arası Ada'da Rum saldırısı önleyemedi. Ada'da son 48 yıldır hüküm süren sükûnet TSK'nın varlığı sayesindedir.

5. BMGS son Kıbrıs raporunda da (5.7.22) “Kıbrıs Cumhuriyeti” ve “Kıbrıs Hükûmeti” sözde kavramlarına yer vermiş. Okuyanların edineceği kanaat "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iki toplumlu devam ettiği; "Kıbrıs Hükûmeti'nin" Ada'nın tamamını yönettiği merkezinde olacaktır.

6. BMGS’nin raporları, “Kıbrıs'ta  federal çözüm için BMGS’nin iyi niyet görevinin sürdüğü; federal çözümü kolaylaştırma  amaçlı iki toplumlu Komitelerin çalıştığı; Kıbrıs Türk toplumunun da  ‘iyi niyet görevi’ çerçevesinde kalmaya devam ettiği" kanaatini dünyada yaymaktadır.

7. “Sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” nezdindeki ve GKRY’de yerleşik Slovakya ve İsveç Büyükelçiliklerinin “federal çözümü” kolaylaştırmak için iki toplumu birbirine yaklaştırma amaçlı faaliyetlerine KKTC’den katılıma son verilmelidir.