TUM UYARILARIMIZA RAGMEN THY UCAKLARINDA BOSPHORUS KULLANILDIGINI UZULEREK GORMEKTEYIZ...

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS'den Türk Boğazları isimlendirilmesi yönünde yeni bir uyarı yayınlandı... TÜRK DEGS tarafından yapılan açıklamada, "Hala tüm uyarılarımıza ve “Turkey değil Türkiye” kampanyasına rağmen THY uçaklarında İngilizce Türkiye’yi tanıtım videolarında “Boğaziçi” ya da “İstanbul Boğazı” yerine “BOSPHORUS” kullanılmaya devam ettiğini üzülerek görmeye devam ediyoruz. Diğer platformlarda yaptığımız mücadeleyi kendi elimizle baltalıyoruz. Yazık..." ifadelerine yer verildi.

BOSPHORUS VE DARDANELLES DEĞİL, İSTANBUL VE ÇANAKKALE BOĞAZLARI!

İsimlendirmeler konusunda oldukça hassas bir araştırma merkezi olan ve Başkanlığını Amiral Cihat Yaycı'nın yürüttüğü Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS), literatürde sıklıkla Ege Denizi olarak ifade edilen denizin aslında "Adalar Denizi" olduğunu ifade etmiş ve bu durumdan en çok Yunanlılar rahatsız olmuştu. Türkçe isimlendirmelerin İngilizceleştirilmesi konusunun da oldukça yanlış olduğunu her fırsatta ifade eden bir araştırma merkezi olan TÜRK DEGS'den Türk Boğazlarının isimlendirilmesi yönünde ciddi bir uyarı geldi. Merkezden yapılan açıklamada, "Bosphorus ve Dardanelles değil, İstanbul ve Çanakkale Boğazları! NATO başta olmak üzere tüm uluslararası platformlarda Yunanistan İstanbul ve Çanakkale Boğazlarımıza 'Bosphorus ve Dardanelles' denmesini şart koşmakta, yetkililerimiz de buna karşı yıllardır mücadele etmektedir." denildi.

YUNAN ISRARININ SEBEBİ TARİHSEL SAHİPLİK İDDİASI!

Yunan ısrarının sebebinin tarihsel sahiplik iddiası olduğunun belirtildiği açıklamanın devamında, "Ama maalesef görüyoruz ki devletimizin resmî kurumları dahi ülke tanıtımımızda İstanbul ve Çanakkale Boğazlarımıza İngilizce karşılığı olarak 'Bosphorus ve Dardanelles' demektedir. Küresel düzlemde bizi başarıyla temsil eden milli gururumuz Türk Hava Yolları’nın tanıtım görsellerinde dahi Dardanelles ve Bosphorus ifadelerinin kullanıldığını üzülerek görmekteyiz. Turkey yerine Türkiye’nin denilme kararının alındığı bu bilinç seviyesinde tüm 'Bosphorus ve Dardanelles' ifadelerinin tüm ilan, tanıtım vs dökümanlardan taranıp çıkartılması ve yerlerine 'İstanbul Strait (Boğaziçi) ve Çanakkale Strait' kullanılmasını ilgili ve yetkililerden TÜRK DEGS olarak rica ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

TÜRK DEGS'DEN "BOSPHORUS VE DARDANELLES DEĞİL, İSTANBUL VE ÇANAKKALE BOĞAZLARI!" VİDEOSU

Merkez yaptığı açıklamayı 3D olarak haritalandırdı ve "Bosphorus ve Dardanelles değil, İstanbul ve Çanakkale Boğazları!" ifadesini yineledi...

İŞTE O VİDEO;