TURK DEGS: “DISISLERI BAKANI SN. MEVLUT CAVUSOGLU'NUN DOC. DR. CIHAT YAYCI'NIN TEZ VE GORUSLERINI BENIMSEYIP DILLENDIRMESINI TAKDIRLE KARSILIYORUZ.”

Sosyal Medyada Paylaş!

Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın ortaya koyduğu tez ve görüşler doğrultusunda konuştu…

 

TÜRK DEGS: “DIŞİŞLERİ BAKANI SN. MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NUN DOÇ. DR. CİHAT YAYCI'NIN TEZ VE GÖRÜŞLERİNİ BENİMSEYİP DİLLENDİRMESİNİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ.”

 

Türkiye’nin, Yunanistan’ın Ege (Adalar)’de silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal ettiği için Birleşmiş Milletler (BM)’e iki mektup gönderdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu işin takipçisi olacaklarını belirtti.

 

Çavuşoğlu, bu adaların Lozan ve Paris Barış Antlaşmalarıyla Yunanistan’a silahsızlandırılma şartıyla verildiğini vurgulayarak Yunanistan’ın 1960’lı yıllarda bunu ihlal etmeye başladığının altını çizdi.

 

Türkiye’nin BM’ye yazdığı mektuplarda bu adaların Yunanistan’a şartlı verildiğini ancak Yunanistan’ın bu anlaşmaları ihlal ettiğini belirttiğini aktaran Çavuşoğlu, “Yunanistan bundan (adalar silahlandırılmasından) vazgeçmezse bu adaların egemenliği tartışılır.” dedi.

 

BM’den Türkiye’nin mektubuna herhangi bir yanıt gelmemesi ve Yunanistan’ın ihlale devam etmesi halinde Türkiye’nin adaların egemenliğini tartışmaya açıp açmayacağına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Elbette başlatacağız. Bu anlaşmaların tarafları var. Lozan Anlaşması, Paris Barış Anlaşması… Uluslararası platformda bu tartışmayı tabii ki başlatacağız.” diye konuştu.

 

TÜRK DEGS: “BİZİM İÇİN ONUR VERİCİDİR.”

 

 

Konuya ilişkin Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu'nun ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın yıllar evvel ortaya koymuş olduğu ve 'Yunanistan Talepleri' kitabında da etraflıca anlattığı tez ve görüşlerini benimseyip dillendirmesini takdirle karşılıyoruz. Bizim için onur vericidir.” ifadelerine yer verildi.

 

 

TÜRK DEGS: “SİLAHSIZLANDIRILMIŞ YERİNE ‘GAYRİ-ASKERİ STATÜ’ KULLANILMALI”

 

TÜRK DEGS’den yapılan açıklamaların devamında kavramsal olarak gayri askeri statü vurgusu da yapılarak, “Bununla birlikte, 'silahsızlandırılmış' yerine 'gayri-askeri statü' teriminin kullanılması gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz.” ifadelerine de yer verildi.