TURK DEGS PESMERGE'NIN KERKUK'E GIRIS BELGESINI YAYINLADI!

Sosyal Medyada Paylaş!

SON DAKİKA...

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, Peşmerge'nin Kerkük'e Giriş Belgesini Yayınladı...

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türkmen seçmenin sandığa gitmemesinden yararlanan Peşmerge’nin durumu fırsat bilerek Kerkük’e güvenlik gücü görünümünde Peşmerge yerleştirme planını 25 Kasım 2021’den itibaren hayata geçireceğini duyurmuş ve Peşmerge güçlerinin Kadim Türk şehri olan Kerkük’ü ele geçirmek üzere olduğunu açıklamıştı.

YAYCI: "100 YILLARDIR TÜRK YUDU OLAN KERKÜK SESSİZ SEDASIZ PEŞMERGE'YE TESLİM EDİLİYOR"

Yaycı, “100 yıllardır Türk Yurdu olan Kerkük, sessiz sedasız Peşmerge’ye teslim ediliyor. Baskı ve hile ile Türkmenler ancak 2-3 Türkmen milletvekili çıkarabiliyorken maalesef Kerkük’te son seçimlerde Türkmen milletvekili sayısı daha da düştü. Türkmen seçmenin sandığa gitmemesinden yararlanan Peşmergeler durumu fırsat bilerek Kerkük’e güvenlik gücü görünümünde Peşmerge yerleştirme planını 25 Kasım 2021’den itibaren hayata geçirecek. Bu tarihi şimdi bizim bu oluşturduğumuz kamuoyu baskısı iel değiştirebilirler. Ancak bu planın varlığını, imzalandığını ve onaylandığını kimse inkar edemez. Irak’ın Kuzeyi, Bölgesel Yönetimi Hükümeti tarafından gerçekleştirilen Sünni çatışmalarla IŞİD/DAEŞ tehdidi ve güvenlik zafiyeti algısı yaratılarak Peşmerge güvenlik gücüne ihtiyaç duyulduğu düşüncesi maalesef yayılmaktadır son 6 aydır. Irak Başbakanı Kazımi’nin Barzani Bölgesi Yönetimi Hükümetiyle anlaşması üzerine Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesi ve askeri gücü olması resmen imzalanarak kabul edilmiştir. Peşmerge güçleri, Kadim Türk şehri olan Kerkük’ü ele geçirmek üzeredir. Bölgede Araplardan sonra ikinci en büyük nüfus, Kerkük’te ise asli unsur olan Türkmenler yıllardır sistematik şekilde yıldırma politikaları ile hem Kerkük’ten hem de bölgeden temizlenmek istenmektedir.” ifadelerini kullanmıştı.

İŞTE PEŞMERGENİN KERKÜK’E GİRİŞ BELGESİ!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabından açıklanan belgeye "inanmayanlara, tepkisizlere ithaf olunur" notu düşüldü. TÜRK DEGS'den yapılan açıklamada, "Bu dosya Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Peşmerge’nin 20. Tugay Komutanlığının Irak ordusuna ilhak edilmesi emridir. Bu kılıfla Peşmerge Kerkük’e Irak Ordusu’nun bir parçası gibi girecektir." denildi.