TURK DEGS: TURKIYE SAVASAN TARAFLARA BOGAZLARI KAPATMA HAKKINA SAHIPTIR

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, “Ukrayna-Rusya Meselesi ve Montrö” başlıklı bir infografik ve “Ukrayna-Rusya meselesinde çatışmaların geliştiği bölgeler” başlıklı bir harita çalışması yayınladı...

 

MONTRÖ SÖZLEŞMESİ ÖZELİNDE UKRAYNA-RUSYA MESELESİ

 

TÜRK DEGS’den yapılan paylaşımda, Amiral Yaycı'nın "Biz Amerikan ve Rus muhiplerine kulak asmadan tutumumuzu ve imkanlarımızı Türkiye'den yana kullanmalıyız. Türkiyeci olmalıyız, Türk milliyetçi olmalıyız çünkü bizim pergelimizin merkezi Ankara'dır." ifadelerine yer verildi.

 

TÜRK DEGS: TÜRKİYE SAVAŞAN TARAFLARA BOĞAZLARI KAPATMA HAKKINA SAHİPTİR

 

Montrö Sözleşmesi'nin 19. maddesine atıfta bulunulan İnfografikte, "Madde 19'a göre; Türkiye savaşan taraflara Boğazları kapatma hakkına sahiptir. Kendisine yönelik bir savaş tehdidi varsa tüm gemilere kapatır." ifadelerine yer verildi.

 

STATÜLERE İLİŞKİN: GEÇİŞ DURUMU – KAPATMANIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ – RİSK DURUMU – GELECEK PROJEKSİYONU

 

Statülere ilişkin açıklamalarda bulunulan İnfografikte, “Geçiş Durumu” başlığında “Bir kapatma durumunda Karadeniz'deki üslere bağlı gemiler Boğazlardan geçiş hakkına sahiptir.” ifadesine yer verilirken "Kapatmanın Sürdürülebilirliği" başlığında ise "Olası bir kapatma durumunda savaş kağıt üzerinde sürdüğü müddetçe Boğazlar savaşan tarafların gemilerine kapalı duracaktır. Bu durum hem bölgesel hem de küresel açıdan sürdürebilir değildir." denildi. "Risk durumu" başlığında "Boğazların uzun süre kapalı tutulması durumunda Türkiye'ye yönelik bir Rus baskısı doğabilir. Kapatma uygulaması kağıt üzerinde devam eden bir savaş sonucunda Rusya'nın aleyhine işlemeye başlayacaktır." ifadelerine yer verilirken, "Gelecek projeksiyonu" başlığında ise "Azak Denizi'nde Rusya'nın tam hakimiyeti meydana gelmektedir. Odessa'nın Rus kontrolüne girmesi durumunda Ukrayna 'Land-Lock' yani kara ülkesi konumuna gelecektir. ABD eliyle oluşturulan iki kutuplu dünya Çin'in yükselişine karşı bir blok amacı taşımaktadır." ifadelerine yer verildi.

 

 

UKRAYNA-RUSYA MESELESİNDE ÇATIŞMALARIN GELİŞTİĞİ BÖLGELER HARİTASI