TURK DEGS: "VAKIFLARIN TASINMAZ MALLAR KOMISYONUNDA TARAF KABUL EDILMESI COK ONEMLI BIR GELISME"

Sosyal Medyada Paylaş!

AİHM’nin verdiği hüküm uyarınca 2005 yılında KKTC’de bulunan mallarla ilgili bir iç hukuk oluşturmak amacıyla kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin davaya “ilgili şahıs olarak dahil edilmesi”ne karar verdi.

TMK Evkaf'ı Maraş'ta taraf kabul etti: Karar ne anlama geliyor?

Vakıflar İdaresi, kapalı Maraş bölgesinde bazı taşınmazlara ilişkin müracaatta “ilgili taraf olmak” için yapmış olduğu başvurunun TMK tarafından kabul edildiğini açıkladı.

Vakıflar İdaresi, yazılı açıklama yaptı

Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklama şöyle: “Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda 1732/2011 başvuru numaralı dosya altında, Kapalı Maraş bölgesinde bulunan bazı taşınmazlarla ilgili olarak mevcut bulunan bir müracaatta, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin Mülkiyet iddialarına bağlı haklarını içeren bir talebine binaen, Komisyon huzurundaki davada, ilgili taraf olmak için yapmış olduğu başvuru Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından kabul edilmiştir. Taşınmaz Mal Komisyonu, duruşma sonucu 28.01.22 tarihinde vermiş olduğu gerekçeli karar ile sair hususlar yanında Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin ve Abdullah Paşa Vakfı’nın, Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda bulunan müracaatta mülkiyet iddialarının mevcut olduğunu, ilgili müracaattaki hususların Vakfın olası mülkiyet haklarını veya menfaatini ilgilendirebileceğini ve bu nedenle, huzurundaki başvuruya İlgili Şahıs olarak dahil edilmesinin ve Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nin de ilgili müracaatta söz hakkı verilmesinin daha uygun ve adil olacağına karar vermiştir. Vakıflar Örgütü ve Din İşleri’nin, Kapalı Maraş bölgesinde mülkiyet haklarına dair yapmış olduğu iddiaları açısından önemli bir adım olarak kabul edilen bu karar, detaylı olarak incelendikten sonra kamuoyuna daha kapsamlı bilgi verilecektir.”

TÜRK DEGS: "VAKIFLARIN TAŞINMAZ MALLAR KOMİSYONUNDA TARAF KABUL EDİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME"

Konuya ilişkin Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Vakıfların Taşınmaz Mallar Komisyonunda taraf kabul edilmesi çok önemli bir gelişmedir. Hakkın alınması ve adaletin tecellisi uzun zaman ve yoğun gayretler gerektirse de azmedersek kazanırız." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://www.mykibris.com/kktc/haber/tmk-evkafi-marasta-taraf-kabul-etti-karar-ne-anlama-geliyor-11761