TURK DEGS, YAYCI'NIN "TURKIYE-MISIR ILISKILERINE TURK GOZU ILE BIR BAKIS" BASLIKLI MAKALESINDEN DIKKAT CEKEN NOKTALARI PAYLASTI

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın "Türkiye-Mısır İlişkilerine Türk Gözü ile Bir Bakış" başlıklı makalesi El Cezire'de Arapça olarak yayımlanmış ve Yaycı, geçmişten günümüze Türkiye-Mısır ilişkilerine, Mısır'ın jeopolitik ve jeostratejik konumunun önemine, iki ülke arasındaki ezelden ebede dost ve kardeşlik çerçevesinde iş birliği süreçlerine dair önemli değerlendirmelerde bulunmuştu. Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, Yaycı'nın "Türkiye-Mısır İlişkilerine Türk Gözü ile Bir Bakış" başlıklı makalesine atıfta bulunarak, makalenin stratejik noktalarını bir flood haline getirip, yayımladı. TÜRK DEGS gerçekleştirdiği çalışmalar çerçevesinde, aktif kamu diplomamasi adına milli tez ve doktrinler geliştirmek üzerine bir anlayışla; Türkiye'nin denizden komşusu devletler ile "kazan kazan" çerçevesinde iş birlikleri gerçekleştirmek üzerine hakkaniyetli modeller ortaya koymaya devam ediyor.

YAYCI: MISIR'I 700 YIL BOYUNCA TÜRKLER YÖNETTİ

Cihat Yaycı, "700 yıl kadar bir süreyle Mısır’da Türkler yöneticilik yapmıştır, Mısır, Türklerin en uzun yöneticilik yaptığı coğrafi bölgedir."

TÜRK VE MISIR HALKI AKRABA VE KARDEŞTİR

"Türk ve Mısır halkı sadece dost değil, aynı zamanda akrabadır ve kardeştir."

TÜRK HALKI UNUTMADI

"Mısır’ın İKÖ’ye KKTC’nin gözlemci üye olarak katılmasında, PKK elebaşı Öcalan’ın Suriye’de çıkarılması hususunda Esad’a yaptığı baskıları Türk halkı unutmamıştır."

KKTC'NİN TANINMASINDA MISIR'IN DESTEĞİ ÖNEMLİ

"KKTC’nin “Kıbrıs Türk Devleti” ismiyle tanınması için Mısır’ın desteği önemlidir."

TÜRKİYE-MISIR ARASINDAKİ TİCARET HACMİ ARTIŞ GÖSTERMEKTEDİR

"Diplomatik ilişkilerin askıya alındığı 2013’te dahi ekonomik anlamda iş birliği giderek artmıştır. Türkiye-Mısır arasındaki ticaret hacmi 2006 yılından bu yana 5 kat artmıştır."

MISIR BATI'NIN MÜTTEFİKİDİR

"Mısır, Batı'nın en önemli müttefiklerinden biridir."

MISIR JEOPOLİTİK VE JEOSTRATEJİK AÇIDAN BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİPTİR

"Gelişmekte olan Mısır jeopolitik açıdan büyük bir öneme sahiptir, bölgenin en büyük ikinci pazarı konumundadır."

MISIR GELECEKTE DUYULACAK DOĞALGAZ İHTİYACINI KARŞILAMADA POTANSİYAL ADAY DEVLETTİR

"Zengin doğalgaz kaynakları ile gelecekte ihtiyaç duyulacak doğalgazı karşılama noktasında potansiyel adaydır."

TÜRKİYE'NİN MISIR'DA FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARI KNOW-HOW DURUMUNDA

"Türkiye’nin, Mısır'da faaliyet gösteren sağlık, eğitim, savunma, inşaat alanlarındaki firmaları know-how konumundadır."

MISIR VE TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİİ ALANINDA İŞ BİRLİĞİ YAPABİLİR

"1952’den beri süren çabalarına rağmen yüksek teknolojiye bağımlı durumdaki Mısır, Türkiye ile savunma sanayi alanında iş birliği yapılabilir."

TÜRKİYE İLE MISIR'IN İŞ BİRLİĞİ BÖLGESEL BARIŞA KATKI SUNAR

"Türkiye ile Mısır'ın iş birliği bölgemizin barış ve istikrarına direkt katkı sağlayacaktır."

Makalenin Arapçası: https://1-m6426.azureedge.net/opinions/2021/12/26/%D8%B1%D8%A6%D9%8A%D8%B3-%D8%A3%D8%B1%D9%83%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82-3

 

Makalenin Türkçesi: https://turkdegs.org/icerik/doc-dr-cihat-yaycinin-turkiye-misir-iliskilerine-turk-gozu-ile-bir-bakis-baslikli-makalesi-el-cezirede-arapca-olarak-yayimlandi