TURK DEGS’DEN BIR KAMU DIPLOMASISI BASARISI DAHA... T.C. ILETISIM BAKANLIGI HAREKETE GECTI...

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS’den bir Kamu Diplomasisi başarısı daha... Türkiye Cumhuriyeti Devleti, TÜRK DEGS'in duyurduğu CBS NEWS kanalının İstanbul'un bir kısmını Yunanistan toprağı olarak göstermesine gereken tepkiyi koyarak İletişim Bakanlığı nezdinde açıklama yayınladı...

CBS NEWS İSTANBUL'UN BİR KISMINI YUNANİSTAN TOPRAĞI OLARAK GÖSTERMİŞTİ...

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nin duyurduğu olayda, CBS NEWS'in İstanbul'un bir kısmını Yunanistan toprağı olarak gösterdiği kaydedilmişti. Merkezden yapılan açıklamada, "Rusya Ukranyayı işgal ederken, CBS News İstanbul'un bir kısmını Yunanistan toprağı olarak göstermekte beis görmemiş anlaşılan." ifadelerine yer verilmişti.

AMİRAL YAYCI: "TÜRKİYE DÜŞMANLARI HEDEF DEĞİŞTİRMEZ, YÖNTEM DEĞİŞTİRİR."

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı ise "Türkiye düşmanları hedef değiştirmez, yöntem değiştirir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

TÜRK DEGS'İN DUYURDUĞU OLAYIN ARDINDAN T.C. İLETİŞİM BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

TÜRK DEGS'in duyurduğu olayın ardından T.C. İletişim Bakanlığı harekete geçti. İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; CBS News'in Rus savaş gemilerinin boğazlardan geçişine dair bir haberinde İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi göstermesi üzerine harekete geçen İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazete yönetimine bir uyarı mektubu yazarak bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istedi. Altun mektubunda, şunları kaydetti:

"CBS News televizyonunun, Rus savaş gemilerinin Boğazlar'dan geçişine dair bir haberde Türkiye'nin en büyük şehri olan ve 1453'ten bu yana Türk milletinin egemenliği altında bulunan İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi gösterdiği dikkatime getirildi. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde maksimalist talepleriyle bölgesel güvenliğe zarar verdiğini ve NATO'nun Doğu kanadını zayıflattığını göz önünde bulundurarak, kanalınızın art niyetli olmadığını umduğumuz bu hatasını resmen ve açık bir biçimde protesto ediyoruz. Yapılan hatanın tekrarlanmaması ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması hususlarında gerekli tedbirlerin alınmasını ve dün yaşanan olayla ilgili bir izahat verilmesini bekliyoruz."