TURK DEGS'DEN 'FILISTIN TURKIYE'NIN DENIZDEN KOMSUSUDUR' INFOGRAFIGI

Sosyal Medyada Paylaş!

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi ekibi, TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın El Cezire'de yayımlanan "Filistin Türkiye'nin Denizden Komşusudur" makalesinin ardından bir infografik çalışmasına imza attı. Çalışma kapsamında Libya-Türkiye MEB anlaşmasına değinildi ve olası bir Filistin-Türkiye MEB anlaşmasının çerçevesi çizildi. Diplomatik, Egemenlik ve Stratejik başlıkları çerçevesinde temalanan çalışmada Türkiye ile imzalanacak anlaşmalar sayesinde Filistin'in Mısır'ın ve İsrail'in de ilave deniz yetki alanlarına sahip olacağı belirtildi.

FİLİSTİN TÜRKİYE'NİN DENİZDEN KOMŞUSUDUR

TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI: Libya ile Türkiye arasındaki Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Anlaşması diğer adı ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Antlaşması oyunları bozan bir hamleydi ve çok büyük yankı uyandırdı. Yapılan anlaşma ile Libya'nın meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni güçlendirmenin yanı sıra meşru hükümetin hükümranlık hakları olduğunu gösterdik; hem de Libyalı kardeşlerimize en az dört Kıbrıs adası büyüklüğünde deniz alanı kazandırdık. Libya bu durumdan son derece memnun.

TÜRKİYE-FİLİSTİN ANLAŞMASI: Türkiye ve Filistin'in imzalayacağı anlaşma sayesinde ekonomik, sosyal ve siyasi alanda tecrit yaşayan Filistin Halkı maruz kaldığı  ablukayı aşabilir. Uluslararası kimliğini güçlendirebilir.

DİPLOMATİK: Nasıl ki Libya-Türkiye Anlaşması, Libya'nın görünürlüğünü arttırdıysa olası bir Türkiye-Filistin MEB Anlaşması da Filistin'in görünürlüğünü arttıracaktır.

EGEMENLİK: Olası bir Filistin-Türkiye  Anlaşmasında Filistin ve Türkiye  10'ar bin km2 deniz alanı kazanmaktadır. Bu anlaşma sayesinde Filistin toprak ve egemenlik alanları kazanacaktır.

STRATEJİK: Mavi Vatan Doktrini bir stratejik hamle haritasıdır. Türkiye-Filistin Anlaşması Mısır ve İsrail'in de menfaatlerini ortaya çıkarmaktadır. Filistin-Türkiye Anlaşması bölgesel barışı ve işbirliğini teşvik edecek bir hamle olacaktır.

NEDEN MAVİ VATAN?

Rumlarla Anlaşan Mısır 11 bin 500 km2 deniz yetki alanı kaybetmiştir.

Türkiye ile imzalanacak anlaşmalar sayesinde Filistin, Mısır, İsrail ilave deniz yetki alanlarına sahip olacaktır.

FİLİSTİN TÜRKİYE'NİN DENİZDEN KOMŞUSUDUR İNFOGRAFİĞİ;