TURK YURDU KERKUK'U PESMERGE'NIN ISGAL GIRISIMINE TEPKILER CIG GIBI BUYUYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, 9 Kasım 2021 tarihinde TÜRK DEGS’in resmi Youtube hesabından Kerkük meselesine ilişkin önemli bir video yayımlamış ve Peşmerge’nin Kerkük’ü işgal planını 25 Kasım 2021’den itibaren hayata geçireceğini duyurmuştu. Yaycı, Peşmerge güçlerinin Kadim Türk şehri olan Kerkük’ü ele geçirmek üzere olduğunu "buna gönül dayanmaz." diyerek duyurmuştu. Türkiye’nin her bölgesinden Peşmerge’nin Kerkük’e girmesine kamuoyundan tepki çığ gibi büyüyor. Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi olarak, yetkili ve sorumluluk makamında olanların da Kerkük’e Peşmerge’nin girişine sessiz kalmayacağını umuyoruz.

CİHAT YAYCI YÜKSEK PERDEDEN DİLE GETİRDİ

Tamer Abuşoğlu, Gaziantep27 haberde "Kerkük Peşmerge İşgaline Gün Sayarken" başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı ve TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'ya atıfta bulundu. Abuşoğlu, "Türkmeneli yeni ve komplike bir oyunla karşı karşıya. Irak merkezi yönetimi ile bölgesel Kürt yönetimi Kerkük ve ilçelerini bir oldu bittiye getirmek üzere anlaşmış. Zira pis kokuların yükseldiği bölge diken üstünde. Emekli Tümamiral Cihat Yaycı’nın yüksek perdeden dile getirdiği ve 25 Kasım tarihi itibarıyla peşmergenin şehre birkaç koldan girerek işgali tamamlayacağı bilgisi AKP hükümeti dışında milliyetçi ve yurtsever kesimi derin bir endişeye sevk etti." dedi.

Kaynak: https://www.gaziantep27.net/kerkuk-pesmerge-isgaline-gun-sayarken-463417yy.htm

 

ASAYİŞİN PEŞMERGE GÜÇLERİNE DEVREDİLECEĞİNİ YAYCI DUYURDU!

Ömür Çelikdönmez, Haber Şanlıurfa'da "Kerkük'ün zindanına attılar beni" başlıklı köşe yazısında Kerkük meselesine değindi ve Cihat Yaycı'ya atıfta bulundu. Çelikdönmez, "Bir kaç gün önce emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nin (Türk Degs) sosyal medya hesabından Kerkük ile ilgili çok kritik paylaşımda bulundu. Yaycı, Kerkük'e 25 Kasım 2021 tarihinde Peşmerge güçlerinin  Irak merkezi hükümetle birlikte gireceğini daha sonra asayişin Peşmerge güçlerine devredileceğini duyurdu. Buna karşı sessiz kalınmaması ve gerekli itirazların yüksek sesle söylenmesi gerektiğini belirten Yaycı, 'Devletin ilgili kurumlarını bütün Irak Türklerinin derneklerini, bu konuda itiraza ve seslerini duyurmaya çağırıyorum' dedi." ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.habersanliurfa.net/yazarlar/omur-celikdonmez/kerkuk-un-zindanina-attilar-beni/31409/

BU DURUMA ENGEL OLUNMALI

Aktif Bülten Haber platformu da Cihat Yaycı'nın Kerkük feryadını gündemine taşıdı. Aktif Bülten, "İstifaya Zorlanarak Emekli Olan Cihat Yaycı Paşadan Kerkük İçin Çağrı" manşetini attı ve Yaycı'nın kadim Türk şehri olan Kerkük'ün 25 Kasım 2021 tarihinde peşmergeye teslim edileceğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurarak bu duruma engel olunması yönünde çağrıda bulunduğunu belirtti.

Kaynak: https://www.aktifbulten.com.tr/haberler/turkiye/istifaya-zorlanarak-emekli-olan-cihat-yayci-pasadan-kerkuk-icin-cagri-detay.html

EĞER SESİMİZİ ÇIKARTMAZSAK YARIN ARTIK ÇOK GEÇ OLUR

Ege Lobisi Haber Platformu, Cihat Yaycı'nın "Kerkük Meselesi ve Türkiye'nin Lozan Anlaşması'ndan Doğan Hakları" ile alakalı tespit ve çağrılarını gündemine taşıdı. Platform Yaycı'nın “Türkiye, Türk yurdu Kerkük'ün sinsice işgaline engel olmalı. Eğer sesimizi çıkarmazsak yarın artık çok geç olur” ifadelerine de yer verdi.

Kaynak: http://mobil.egelobisi.com/haber/kerkuk-te-neler-oluyor-lozan-anlasmasi-garantoru-olarak-turkiye-mudahale-edebilir-mi/21323/

BÖLGEDE MEŞRU HAK SAHİBİ TEK DEVLET TÜRKİYE

Akit Gazetesi, Kerkük'teki Türkmenlerin feryadını ve TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı tarafından duyurulan, Peşmerge'nin Kerkük'ü işgal projesini gündemine taşıdı. Akit Gazetesi, Yaycı'nın ifade ettiği ve Lozan'ın 16. maddesinin son paragrafı bağlamında bölgede tek meşru hak sahibi devletin de Türkiye olduğunun altını çizdi.

BUNA GÖNÜL DAYANMAZ

Arslan Bulut, Yeniçağ Gazetesinde "Kerkük mü önemli Yoksa Bingöl provokasyonu mu?" başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. Yaycı'nın Kerkük uyarılarına da değinen Bulut, "Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, 25 Kasım 2021 tarihinde Peşmerge güçlerinin Kerkük'e gireceğini ve asayişin Peşmerge'ye devredileceğini duyurarak, 'Binlerce yıllık Türk şehri Kerkük resmen işgal ediliyor. Hem de sessiz sedasız... Buna gönül dayanmaz…' ifadelerine köşesinde yer verdi.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kerkuk-mu-onemli-yoksa-bingol-provokasyonu-mu-486859h.htm

BİNLERCE YILLIK TÜRK YURDU KERKÜK TÜRK'TEN KOPARTILIYOR

BNC Medya Haber'de Sn. Halis Özdemir "Musul ve Kerkük'ten Feryatlar Yükseliyor" başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'ya da atıfta bulunan Özdemir, "Emekli Amiral Cihat Yaycı: 'Kerkük 25 Kasım’da Peşmerge tarafından teslim alınıyor. Ey Türk sessiz kalma. Binlerce yıllık Türk yurdu Türk’ten kopartılıyor. Buna gönül dayanmaz.' ifadelerine yer vererek Yaycı'nın feryadını dile getirdi...

Kaynak: http://bncmedyahaber.com/mobil.php?islem=haber&id=7533

TÜRKİYE, TÜRK YURDU KERKÜK'ÜN SİNSİCE İŞGALİNE ENGEL OLMALI!

Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin, “Irak’ta Türk söz konusu olduğunda herkesin gözü kapalı, kulağı sağır halde” başlıklı yazısında Kerkük meselesine ve Yaycı'nın tarihi uyarılarına yer verdi. Erkin, "Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, 25 Kasım'da Barzani'nin Kerkük'e yerleşeceği uyarısını yaptı. İktidara ve muhalefete seslendi: Türkiye, Türk yurdu Kerkük'ün sinsice işgaline engel olmalı. Eğer sesimizi çıkarmazsak yarın artık çok geç olur."

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/aytunc-erkin/irakta-turk-soz-konusu-oldugunda-herkesin-gozu-kapali-kulagi-sagir-halde-6765696/

KERKÜK SESSİZ SEDASIZ KOPARILIYOR!

Yeniçağ Gazetesi, Cihat Yaycı imdat çağrısı yaptı diyerek duyurdu. 25 Kasım'da Kerkük Peşmergeye teslim ediliyor... Haberde, "Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, 25 Kasım 2021 tarihinde Peşmerge güçlerinin Kerkük'e gireceğini ve asayişin Peşmerge'ye devredileceğini duyurarak, 'Binlerce yıllık Türk şehri Kerkük resmen işgal ediliyor. Hem de sessiz sedasız kopartılıyor Buna gönül dayanmaz…' dedi.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/cihayt-yayci-imdat-cagrisi-yapti-kerkuk-pesmergeye-teslim-ediliyor-485875h.htm

HERKESİ TEPKİ GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUM

Odatv, Kerkük'teki durumun ciddiyetini ve önemini vurgulayan bir haber yayınladı. Yaycı'nın "Herkesi tepki göstermeye davet ediyorum. Devletin ilgili kurumlarını bütün Irak Türklerinin derneklerini, bu konuda itiraza ve seslerini duyurmaya çağırıyorum" ifadelerine yer verilen haberde Yaycı'nın Kerkük'e 25 Kasım 2021 tarihinde Peşmerge ve Irak merkezi hükümetle birlikte gireceğini daha sonra asayişin Peşmerge güçlerine devredileceğini söylediği de belirtildi.

Kaynak: https://www.odatv4.com/analiz/kerkuk-te-korkutan-gelisme-221245

IRAK'IN KUZEYİNE IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ DİYEN BİRİ IRAK TÜRKLERİ'NİN VE TÜRKMENELİ'NİN TEMSİLCİSİ OLAMAZ!

Dokuzsutun Haber Platformundaki köşesinde Kemal Kamburoğlu, Kerkük'teki durumun ciddiyetini ve boyutunu değerlendiren bir köşe yazısı kaleme aldı. Kamburoğlu, "Cihat Yaycı Paşa şunları söylüyor; 'Irak'ın kuzeyine Irak Kürdistan Bölgesi diyen biri Irak Türkleri'nin ve Türkmeneli'nin temsilcisi olamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından da Irak Türkleri'nin temsilcisi olarak muhatap alınamaz.' dedi.

Kaynak: http://www.dokuzsutun.com.tr/irakin-kuzeyi-karisiyor-mu-5701yy.htm

TÜRK DÜNYASI DERNEKLERİ KERKÜK İÇİN TEK YÜREK OLDU

Kerkük için tüm Türk Dünyası Dernekleri ve Platformları tek yürek olarak bir bildiri yayınladı. Bölgede faaliyet yürüten Arap Dernek ve Platformları da Kerkük'e yönelik işgal girişimine karşı tepkiler yükseltiyor.

TÜRKMENLER KERKÜK'TEN TASFİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR!

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da Kerkük'ün peşmergeye teslim edilecek olmasına tepki gösterdi. Basın toplantısı düzenleyen Özdağ, Türkmenlerin tasfiye edilmeye çalışıldığını dile getirdi. Özdağ, “Peşmerge güçleri Kerkük’te Türkmen ve Araplar’dan intikam almak üzere kente döneceklerdir. Peşmergelerin güvenlik gücü olarak konuşlandırılması bölgede ve Kerkük’te yeni gerilimlere ve istikrarsızlıklara yol açacaktır. Bu tip hatalı uygulamaların, Irak’taki iç güvenlik sorunlarının artmasına neden olacağı da bir gerçektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.haberler.com/zafer-partisi-genel-baskani-ozdag-dan-kerkuk-te-14523019-haberi/

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici: "Kerkük'teki gelişmelere göz yumulmamalıdır!" ifadeleriyle Kerkük davasının önemine dikkat çekti. Destici, Yaycı'nın ifadelerine atıfta bulunarak "25 Kasımdan itibaren Peşmerge Kerkük'te güvenliği devralacak. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin buna müsaade etmemesini istiyoruz. Türkiye'nin garantörlük hakkı vardır. Türkiye burada sessiz kalmamalıdır" dedi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/destici-turkiye-kerkukteki-gelismelere-goz-yummamalidir-6763008/

 

Milli Gazete, "Kerkük'ü Yalnız Bırakmayın" başlıklı bir haber ile Kerkük davasını gündemine aldı.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/8233515/kerkuku-yalniz-birakmayin