TURKIYE, FRANSA'NIN LIBYA'DAN ASKER CEKME CAGRISINI REDDETTI

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un on yıllık çekişmede sayfayı çevirme çabalarının bir parçası olarak yabancı güçlere güçlerini Libya'dan çekme çağrısını reddetti.

Macron, cuma günü Paris'te düzenlenen Libya konulu uluslararası konferansta, “Rusya ve Türkiye paralı askerlerini gecikmeden geri çekmeli” demişti.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üst düzey dış politika danışmanı İbrahim Kalın cumartesi günü AFP (Agence France-Press) haber ajansına yaptığı açıklamada, askerlerin hızlı bir şekilde geri çekilmesine vurgu yapmanın "yanlış" olduğunu söyledi.

Dünya liderlerinin 24 Aralık'ta yapılmasını umdukları cumhurbaşkanlığı anketlerine atıfta bulunarak, "Libya'nın siyasi süreci, seçimler, ekonomik meseleler için desteğe ihtiyacı var" dedi.

Fransa'nın kendisi Hafter’i desteklemekle suçladığını ancak Türkiye’nin her zaman çatışmada tamamen tarafsız olduğu konusunda ısrar etti.

Türkiye, Macron'un dış politika duruşundan duyduğu memnuniyetsizliğin bir işareti olarak Paris'e düşük seviyeli bir heyet göndermişti.

Kalın, Libya'daki Türk askeri varlığının devam etmesinin, enerji zengini ülkede siyasi istikrarı ve güvenliği desteklemeye yardımcı olacağını söyledi. “Oradaki askeri varlığımız, Libya ordusunun eğitimine yardımcı olmak içindir” diyen İbrahim Kalın “Libya halkına istikrar ve yardım gücü olarak oradayız. Güvenlikle ilgili olarak önceliğimiz, Libyalıların birleşik Libya Ulusal Ordusunu kurmalarına yardımcı olmaktır.” diye konuştu.

Kaynak: https://www.aljazeera.com/news/2021/11/14/libya-turkey-rebuffs-macron-comments-on-foreign-troop-withdrawal