TURKIYE MARKASI ULUSAL VE ULUSLARARASI MECRALARDA ULKEMIZIN CATI MARKASI OLARAK KULLANILACAK

Sosyal Medyada Paylaş!

İhraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak "Made in Turkey" ibaresi yerine "Made in Türkiye" kullanılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Konuya ilişkin Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Yurt içi ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı, tüm Türkleri, Türk dostlarını, Türkiye sevenlerini ülkemizin ismini 'TÜRKİYE' olarak kullanmaya ve farklı kullananları uyarmaya davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanının imzasıyla yayımlanan genelgede şu ifadelere yer verildi;

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin, binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul ediyor. Yurt içi ve dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösteriliyor. "Türkiye" markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkenin çatı markası olarak kabul ediliyor. Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir."

Her türlü faaliyet ve yazışmalarda "Türkiye" ibaresi kullanılacak

"Ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz 'Türkiye' ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin 'Türkiye' markası altında temsili hedeflenmektedir. Bu çerçevede, 'Türkiye' markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey', 'Turkei', 'Turquie' vb. ibareler yerine 'Türkiye' ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir."

TÜRK DEGS: YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZI TÜRKİYE İSMİNİ KULLANMAYA DAVET EDİYORUZ

Her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey' ibaresi yerine 'Türkiye' ibaresinin kullanılacak olmasını değerlendiren Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Yurt içi ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı, tüm Türkleri, Türk dostlarını, Türkiye sevenlerini ülkemizin ismini “TÜRKİYE” olarak kullanmaya ve farklı kullananları uyarmaya davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.