TURKIYE YUNANISTAN’A SAVASMADAN DIZ COKTURUR

Sosyal Medyada Paylaş!


Milli Gazete'ye Yunanistan'ın kışkırtıcı tutumunu değerlendiren Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Savaş gelinebilecek son noktadır. Savaşmamıza gerek bile kalmadan Yunanistan’a diz çöktürürüz” dedi. Aktif diplomasi sergilenmesi gerektiğini ve uluslararası hukuktan doğan haklarımızın savunulması gerektiğini hatırlatan Yaycı, savaşın gelinebilecek son nokta olduğunu hatırlatırken "Bu son noktaya gelmeden hukuki ve diplomatik adımlarımızı özenle atmamız gerekir." değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye Yunanistan'a savaşmadan diz çöktürür

Yunanistan’ın Ege’deki kışkırtıcı hamlelerini yorumlayan Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, “Savaş gelinebilecek son noktadır. Savaşmamıza gerek bile kalmadan Yunanistan’a diz çöktürürüz” dedi.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye’nin milli güvenliğini açıkca tehdit eden ABD- Yunanistan- Fransa ittifakının Ege’deki faaliyetlerine yönelik dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Kudüs TV’de yayınlanan Farklı Açı programında Dursun Gezer ve Abdulhalim Meşe’nin sorularını cevaplayan Cihat Yaycı Türkiye’nin milli güvenlik meselelerine ilişkin çok önemli uyarılar yaptı.

YUNANİSTAN AMERİKAN SİLAHLARIYLA TÜRKİYE’YE KAFA TUTUYOR

ABD’nin Yunanistan’a hibe olarak verdiği silahların Türkiye’ye karşı kullanılacağını söyleyen Cihat Yaycı “ Avrupa’yı savunma amacıyla Rusya’ya karşı Yunanistan üzerinden rotasyonel bir faaliyet yürütülüyor. Avrupa’nın Rus tehdidine karşı savunması tecrübe ediliyor. Bu faaliyetlerin odak noktası ise Dedeağaç. Burada yapılan normal bir NATO tatbikatı gibi gözükse de bizi rahatsız eden şudur, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dedeağaç’a 120’ye yakın taarruz helikopteri, tanklar ve mühimmat getirdi. Bunların büyük kısmını tatbikatlar tamamlandıktan sonra Yunanistan’a hibe edecek. Yunanistan Savunma Bakanının “Bu hibelerden sonra Batı Trakya’da bambaşka bir güce kavuşacağız” sözü çok tehlikelidir. Neden Batı Trakya dedi? Orada soydaşlarımız yaşıyor. Son dönemde Batı Trakya’da Müslüman Türklerin yaşadığı köylere Yunan komandolar yerleştirildi. Açık bir kışkırtma var. Yunanistan’ın bu tahrikleri karşısında önlem almak zorundayız” diye konuştu.

FRANSA VE YUNANİSTAN TÜRKİYE’YE KARŞI SALDIRIYA HAZIRLANIYOR

Yakın zamanda Fransa ve Yunanistan arasında imzalanan savunma ortaklığı anlaşmasına dikkat çeken Cihat Yaycı “Bu anlaşmaya iyi bakmamız lazım. Bakınız bu anlaşmada bir madde var diyor ki Fransa’ya yapılan saldırı Yunanistan’a, Yunanistan’a yapılan saldırı da Fransa’ya yapılmış sayılacak. Zaten bu 2 ülke de NATO ülkesi. NATO Sözleşmesi’ne göre zaten bir NATO ülkesine yapılan saldırıda diğer üye ülkelerde saldırıya uğrayan ülkeyi savunmak zorunda kalıyor. Buna rağmen Fransa ve Yunanistan neden aralarında yeni bir savunma anlaşması yapma ihtiyacı duydular. Bu anlaşma açıkca Türkiye’ye karşı yapılmıştır. Yunanistan Türkiye’ye karşı açıkca savaş hazırlığı yapmakta ve Türkiye’yi savaşa tahrik etmektedir.” şeklinde konuştu.

SİYASETÇİLER 1995’TE MECLİS’TEN ÇIKARILAN KARARIN ARKASINDA DURMALI

Meselenin siyasi ve askeri boyutunu da değerlendiren Cihat Yaycı “İktidar muhalafet ayrımı yapmaksızın Türkiye’deki bütün siyasi partiler, TBMM’nin 1995 yılında aldığı karasularımızı koruma kararının arkasında durmalıdır. Kararlılık vurgusu en büyük caydırıcılıktır. Vatanımızı korumak için her şeyi göze aldığımızı göstermek zorundayız. Devletler egemenlikleri için yaşarlar. Açık deniz alanı da egemenliğimiz için vazgeçilmezdir. Şunu unutmasınlar ki Türk Silahlı Kuvvetleri her an harbe hazırdır. Bütün hazırlıkları yerindedir. Bakınız bugün Libya’dayız, Irak’tayız, Karabağ’dayız, Suriye’deyiz. Halkımız müsterih olsun savaşmamıza gerek bile kalmadan Yunanistan’a diz çöktürürüz.” ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YUNANİSTAN’I DİPLAMOTİK ALANDA KÖŞEYE SIKIŞTIRMALIDIR

Savaşın gelinebilecek son nokta olduğunu söyleyen Cihat Yaycı “ Bu son noktaya gelmeden hukuki ve diplomatik adımlarımızı özenle atmamız gerekir. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Ege’de hangi hukuksuzlukları yaptığını bütün Dünya’ya göstermeli. Yunanistan Dışişleri Bakanı her gün Türkiye’yi suçlarken, bizi soykırımcı ilan ederken, tarihimize değerlerimize hakaretler ederken Yunanistan’la oturalım müzakere edelim ısrarına anlam veremiyorum. Bunun adı diplomasi olamaz. Diplomasi dediğiniz şey, uluslararası ilişkileri onurunuzla, gururunuzla yürütebilmektir. Haksızlıkları ortaya koyabilmektir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/8755727/turkiye-yunanistana-savasmadan-diz-cokturur