TV100 Ekranlarına Konuk Olan Cihat Yaycı Gündemi Değerlendirdi

Sosyal Medyada Paylaş!

20 Mart 2022 tarihli TV100 ekranlarında yayınlanan "Şimdi Konuşalım" programının konuğu olan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Karadeniz'deki mayın riskini, Ukrayna-Rusya savaşının seyrini ve Türkiye'ye yönelik genel uluslararası durumu değerlendirdi. 

KARADENİZ'DEKİ MAYIN RİSKİ

Cihat Yaycı Karadeniz'de gündeme gelen Odessa-İstanbul Boğazı arasının mayınlanma iddiasını şu şekilde değerlendirdi; "Karadeniz'de bir mayınlama durumunun olduğu teyit edilememektedir fakat bu ihbarın değerlendirilmesi ve ciddiye alınması gerekmektedir." ifadelerini kullandı. Cihat Yaycı, "Olası bir mayınlama yapıldıktan sonra mayınlar kopabilir ya da bilinçli bir şekilde koparılabilir. Mayınlama konusu oldukça riskli bir iştir. Diğer yandan bu savaşan taraflar tüm bu mayının temizlenmesindne mesuldürler." ifadeleriyle durumu anlatan Cihat Yaycı, "Mayın normalde yasaklanmış bir silahtır ve bu mayınları döşeyen ülkeler sorumluluk altındadır."  ifadeleriyle durumu anlattı. 

Cihat Yaycı, "Bir mayının yok edilmesi aylar hatta yıllar süren bir süreçtir. Bu nedenle ihbarları ciddiye almak gerekmektedir çünkü bir mayın bir gemiyi batıracak kadar kuvvetli bir silahtır." demiştir. Cihat Yaycı, "Yıllık 40-50 bin geminin geçtiği İstanbul ve Çanakkale Boğazı ve Karadeniz'deki ticaret için çok ciddi bir risk bulunmaktadır." ifadeleriyle durumun ciddiyetini belirtmiştir. 

RUSYA'NIN GÜÇ EKSİLTMESİ

Rusya'nın Abhazya'dan da kuvvet azalttığını belirten Cihat Yaycı; "Karabağ ve Libya'daki güçlerini eksilten Rus ordusu için Ukrayna'da işler hesapladıkları şekilde gitmemektedir. Rusya harekat ve lojistik planlaması hususunda oldukça yetersiz kalmıştır. Bu noktada milletimiz Türk ordusunun gücünü ve yeterliliğini bir kere daha kavramalıdır. Silahlı Kuvvetlermizin mükemmel bir eğitim altyapısı ve lojistik kuvveti olduğunu Rusya'ya bakarak net bir şekilde görmekteyiz" ifadelerinde bulunmuştur. Rusya'nın sahadaki durumunu ve stratejik planını da değerlendiren Cihat Yaycı; "Şu anda Rusya her ne kadar yavaş ve hesapladığı gibi olmasa da Ukrayna'da ilerlemektedir. Rusya hedeflerinden vazgeçmeyecektir çünkü Ruslar kolay kolay taviz verecek bir millet değillerdir." değerlendirmesinde bulundu. Rusya'nın siyasi ve askeri hedeflerini şu şekilde sıralayan Cihat Yaycı; "Rusya, Ukrayna'da kendisine müzahir bir yönetim görmek istiyor bu nedenle Zelenskiy'i iktidar da görmek istememektedir" değerlendirmesinde bulunurken, "Donbass, Kharkiv ve Kırım'ın Ukrayna'ya ait olmadığını ya da Rusya'ya ait olduğunu kabul ettirmek ise Rusya'nın askeri hedefidir." tespitlerinde bulundu.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI

Cihat Yaycı 3. Dünya Savaşı hakkındaki soruları ise şu şekilde cevapladı; "Bir Üçüncü Dünya Savaşından söz etmek şuanda mümkün değil." ifadelerinde bulundu. Rusya'nın henüz konvansiyonel silahlarını dahi tam kapasite kullanmadığını ifade eden Cihat Yaycı, "En güçlü silahlarını kullanmadan Rusya'nın kazanamadığını söylemek eksik bir tespit olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'NİN S-400 OYUNU

ABD'nin Türkiye'yi taraf yapma amacını belirten Cihat Yaycı, "NY Times ABD dış politikasının belirleyicilerinin sivil bir yansımasıdır o nedenle burada yayımlanan yazılar ve içeriklere özellikle dikkat etmek gerekir, örneğin; S-400 ve S-300'ü olan ülkeler bu silahları Ukrayna'ya yollasınlar gibi bir gündem yaratıldı. S-400 verirseniz biz de F-35'deki çekincelerimizi kaldırırız denilerek Türkiye savaşta taraf yapılmaya çalışılıyor." değerlendirmesinde bulunan Cihat Yaycı; "Tarafsız politikamızdan devam etmeli, güvenilir, saygın arabulucu tavrımızdan taviz vermemeliyiz." İfadeleriyle yayını noktaladı.