UKRAYNA-RUSYA SAVASIYLA BIRLIKTE TURKIYE, DIPLOMASISININ DENGELER UZERINE KURULU BIR KONSEPT OLDUGUNU BIR KEZ DAHA GOZLER ONUNE SERIYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte Türkiye, diplomasisinin dengeler üzerine kurulu bir konsept olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "UKRAYNA'DAN DA RUSYA'DAN DA VAZGEÇMEYECEĞİZ."

Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte Türkiye, diplomasisinin dengeler üzerine kurulu bir konsept olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Milli çıkarlarımızdan ödün vermeden bölgesel ve küresel dengeleri görmezden gelmeyeceğiz. Ukrayna'dan da Rusya'dan da vazgeçmeyeceğiz." dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI CAVUŞOĞLU: "MONTRÖ NE DİYORSA BUNU UYGULADIK, BUNDAN SONRA DA UYGULAYACAĞIZ."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise “Montrö ne diyorsa bunu uyguladık, bundan sonra da uygulayacağız. Bugüne kadar boğazlardan herhangi bir geçiş ve geçiş talebi olmadı. Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık." açıklamasını gerçekleştirerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Montrö hükümlerini uyguladığını belirtti.

TÜRK DEGS: "HANİ ABD MONTRÖ'YÜ DELMEK İSTİYORDU?"

Dışişleri Bakanı Cavuşoğlu'nun açıklamalarının ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Mevlüt Çavuşoğlu’na Türkiye'nin Montrö Sözleşmesi'ni uygulamaya devam etmesinden ve Türkiye'nin Ukrayna savunmasına verdiği güçlü destek nedeniyle teşekkür etti. ABD Dışişleri Bakanı'nın açıklamasının ardından TÜRK DEGS yaptığı değerlendirmede 'ABD Montrö'yü delmek istiyor' diyenlere seslendi... TÜRK DEGS: "Hani ABD Montrö'yü delmek istiyordu?" açıklamasında bulundu.