Ukrayna savaşı: Biden, Rusya'nın savaşını bitirmek için Putin ile görüşmeye hazırlanıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Ukrayna savaşı: Biden, Rusya'nın savaşını bitirmek için Putin ile görüşmeye hazırlanıyor

ABD Başkanı Joe Biden, "savaşı bitirmenin bir yolu eğer bu olacaksa" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, Putin'in bunu henüz yapmadığını vurguladı.

İki lider, Rusya'nın savaşına karşı durmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

Buna cevaben Kremlin, Başkan Putin'in "çıkarlarımızı sağlamayı" amaçlayan müzakerelere açık olduğunu söyledi.

 

ABD'nin Ukrayna'da Rusya'nın Eylül ayı sonunda yasadışı bir şekilde kendisine ait olduğunu iddia ettiği "yeni bölgeleri" tanımadığını söyledi.

 

Başkan Macron, Ukraynalıları "onlar için kabul edilmeyecek" bir uzlaşmaya asla teşvik etmeyecekleri konusunda Biden ile hemfikir olduğunu açıkça belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna için adil bir barış için çalışma zamanının geldiğini, ancak Kiev'in teslim olmasından değil, bağımsızlıktan gelmesi gerektiğini söyledi. La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, "Kremlin halkı bombalamak yerine artık somut sinyaller vermeli" dedi.

 

Bu arada Canterbury Başpiskoposu Justin Welby Ukrayna'ya yaptığı bir ziyarette, Rusya Ukrayna'da yaptıkları hakkında yalan söylemeyi bırakana kadar barışın olmayacağını söyledi.