Ukraynalı Komutan Uyardı: Fransız Tankları Karşı Taarruz İçin Elverişli Değil

Sosyal Medyada Paylaş!

 Ukraynalı Komutan Uyardı: Fransız Tankları Karşı Taarruz İçin Elverişli Değil

Ukraynalı Binbaşı Spartanets, Fransa’nın Ukrayna’ya gönderdiği AMX-10 RC tipi hafif muharebe tanklarının cephe saldırılarına uygun olmadığını söyledi.

Spartanets bu tanklara ilişkin, “Hafif zırhları nedeniyle destek ateşi için kullanılırlar. İyi silahlara ve çok iyi gözlem araçlarına sahipler. Ancak ne yazık ki hafif zırhları onları saldırı için elverişli kılmaz.” İfadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ocak ayında yüksek hareket kabiliyetine sahip tekerlekli keşif zırhlı araçlarının teslim edileceği sözünü vermişti.  Ardından 4 ay sonra AMX-10 RC tankları cephede hizmet vermeye başlamıştı.

Ancak Binbaşı Spartanets’e göre, Ukrayna-Rusya Savaşında ağır topçu saldırılarının sürekli olduğuna dikkat çekerek Fransız tanklarının ince zırhlarının büyük bir zayıflık olduğunu öne sürdü.

“152 mm’lik bir merminin yakınlarda patladığı ve şarapnelin aracı delip geçtiği vakalar oldu.” Şeklinde konuşan Binbaşı, bu durumun bir keresinde mürettebatının ölümüyle sonuçlandığı söyledi.

Binbaşı Spartanets, bazı AMX-10 RC tanklarının vites kutularında da toprak yolda kullanılmalarından kaynaklanabilecek sorunlar yaşandığını ifade etti.

“Bu araçları imha edilmek üzere göndermek anlamsızdır çünkü esasen mürettebat için bir risktir.” Diyen Binbaşı, tugayındaki bu Fransız zırhlı araçlarının sayısını belirtmedi.

Kaynak https://www.euronews.com/2023/07/02/ukrainian-commander-warns-french-tanks-are-inadequate-for-counteroffensive