Uzun Seneler Karadeniz'de Başımıza Bela Olacak

Sosyal Medyada Paylaş!

5 Nisan 2022 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi'ne bir röportaj veren ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı, mayın tehlikesinin Ukrayna'nın yaptığı çok ciddi bir sorumsuzluk örneği olduğunu vurgulayarak serseri mayın tehlikesinin uzun yıllar başımıza bela olacağını vurguladı. 

Cihat Yaycı; "Bu mayınların 18 Mart 2022 tarihinde kopmadı mayınların koptuğunun tespiti 18 Mart 2022 tarihinde saptanmıştır. Diğer yandan bu 420 mayının kaç tanesinin koptuğunu da bilmiyoruz. Hepsi mi koptu on tanesi mi koptu? yoksa yüz tanesi mi koptu onu bilmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Demirli mayınların fırtınalı havada kopma ihtimalinin oldukça zayıf olduğunu belirten Cihat Yaycı; "Bu mayınların normal şartlar altında kopma ihtimali oldukça azdır" değerlendirmesinde bulundu. 

1907 La Hey Sözleşmesi2nin 7. protokolünü hatırlatan Cihat Yaycı; "Mayınların bu şekilde serseri-serbest halde kullanılmayacağı oldukça açıktır. Bu bir savaş suçudur ve bu mayınların herhangi bir envanter kayıtları da bulunmamaktadır. Uluslararası envanter tahminlerinden elde ettiğimiz bilgilere göre bu mayınlardan Rusya ve Ukrayna'da mevcut fakat Rusya'nın bu mayınlamayı yapmadığı da askeri teknik açısından sabit çünkü bunlar savunma mayınlaması olarak döşenmiş durumdadır." Değerlendirmesinde bulundu. 

Bu mayınların çok uzun yıllar Türkiye'nin başına bela olacağını vurgulayan Cihat Yaycı; "Ukrayna son derece umursamaz, son derece sorumsuz ve son derece ciddi bir suç işlemiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin mayınla mücadele hususunda ciddi imkan kabiliyeti bulunduğunu vurgulayan Cihat Yaycı; "NATO'nun en başarılı mayın arama ve avlama ekibine biz sahibiz ve profesyonel bir ekibimiz mevcut. Boğaza giren gemilerin sağ salim bir şekilde geçişlerini sağlamak mecburiyetindeyiz. Tedbirden asla tasarruf edemeyiz" değerlendirmelerinde bulundu. 

 

Yayının tamamı;