VOLKAN GAZETESİ: "MÜSTAFİ TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI UYARIYOR"

Sosyal Medyada Paylaş!

KKTC merkezli yayın yapan Volkan Gazetesi, Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın Doğu Akdeniz'i kaybettiğimizi ifade ettiği görüşlerini "Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Uyarıyor" başlığı ile manşetine taşıdı. 

Doç. Dr. Cihat Yaycı, sismik araştırma ve sondaj gemilerimizin Doğu Akdeniz'den çekilmesini ve bölgede henüz Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan edilmemesini eleştirdi.

VOLKAN GAZETESİ'NİN MANŞETİ VE İÇ SAYFASI ŞU ŞEKİLDE;

CİHAT YAYCI; "NAVTEX'İ YAYINLATANLAR SORGULANMALI"

Cihat Yaycı; "Sismik araştırma ve sondaj gemilerimiz o sahalara çıkarılmalı, NAVTEX'i yayınlatanlar hakkında gerekli soruşturmalar yapılmalı. Hukuki ve diplomatik yönden atakta olmalıyız." ifadelerini kullandı.

 

DENİZ HAK VE MENFAATLERİMİZİ SAVUNMADA BİR NUMARALI BAKANLIK MSB'DİR!

Türkiye'nin Doğu Akdeniz meselesinde diplomatik yönden başarısız olduğunu ve bu başarısızlığı MSB'nın engelleme faaliyetleri ile giderdiğini ve deniz hak ve menfaatlerimizi savunmada bir numaralı bakanlığın MSB olduğunu defaatle ifade eden Yaycı, "Türkiye, askeri tedbirleri uygulamadan önce mutlaka diplomatik girişimlerini sağlamalıdır. Askeri tedbirler en son uygulanacak tedbirlerdir. Rumların kiraladığı bu geminin, Türk deniz yetki alanlarına girmesi konusu askeri bir tedbirle engellenmiştir. Bu durum, 'diplomasi işe yaramadı, askeri tedbire geldik' anlamına gelir. Dolayısıyla bu durum diplomasinin başarısızlığı göstermektedir." dedi