VOLKAN GAZETESI TURKIYE VE KKTC'NIN DENIZ YETKI ALANLARINI YOK SAYAN SKANDALI GUNDEMINE TASIDI!

Sosyal Medyada Paylaş!

KKTC'de yayımlanan Volkan Gazetesi, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nin gündeme getirdiği Avrupa Balıkçılık Kontrol Hizmetleri’nin Türkiye ve KKTC deniz alanlarını yok sayarak GKRY sözde MEB’inde balıkçılık kontrolleri yapmasını manşetine taşıdı. Cihat Yaycı, “Kıta sahanlığımız var, MEB’imiz yok dersek olacağı buydu.” değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜK SKANDAL... AVRUPA BALIKÇILIK KONTROL HİZMETLERİ TÜRKİYE VE KKTC'NİN DENİZ YETKİ ALANLARINI YOK SAYDI!

Kıbrıs Rum Haber Ajansı'nın (KHA) yayınladığı habere göre, Avrupa Birliği (AB), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sözde münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) balıkçılık kontrolleri yaptı, 16 ihlal tespit edip, işlem yaptı ve kimsenin gıkı çıkmadı...

Müstafi Amiral Cihat Yaycı'nın başında bulunduğu Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi yaptığı açıklamada, “Kıta sahanlığımız var, MEB’imiz yok dersek olacağı buydu.” değerlendirmesinde bulundu. Açıklamada, 'Türkiye ve KKTC'nin MEB'ini yok sayan bu saygısız ve hadsiz uygulamalara en iyi cevap MEB ilan etmektir' dendi...

TÜRKİYE DERHAL TEPKİ GÖSTERMELİ VE MEB İLAN ETMELİDİR! DAHA NE BEKLİYORUZ?!

GKRY tarafından yapılan resmi açıklamada, "Bölgemizde balıkçıları kontrol eden İtalyan gemisi Nave Gregerotti, Doğu Akdeniz'de AB sularının denetim ve kontrolünün ne denli önemli olduğunu gösteriyor" denildi.

AB, Kasım ayı içerisinde GKRY'nin sözde MEB’inde balıkçılık kontrolleri yaptı. Avrupa Balıkçılık Kontrol Hizmetleri himayesinde gerçekleştirilen kontrollerde Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanları yok sayıldı! Kıta sahanlığımız var, MEB’imiz yok dersek olacağı buydu.

Akdeniz’de Avrupa Birliği Ortak Balıkçılık Kontrol Programı, yedi üye devlet olan; GKRY, Fransa, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz ve İspanya'dan kaynak ve araçlar temin ederek, AB üyesi devletlerin MEB’inde balıkçılık kontrolleri yapıyor. AB Ortak Balıkçılık Kontrol Hizmetleri, üye devletlerin tahsis ettiği gemilerce yapılan ortak denetim faaliyetlerini de koordine ediyor!

Kontrol çalışmalarında yer alan İtalyan Nave Gregoretti CP-920 gemisi, 7 – 28 Kasım 2021 (7 – 12 Kasım, 15 – 20 Kasım ve 23 – 28 Kasım olmak üzere 3 dönem halinde) tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de faaliyet gösterdi. 23- 28 Kasım’daki kontroller sözde GKRY’nin MEB'inde ve GKRY’nin MEB haklarının kullanım çerçevesinde yapılmıştı. Gemi kontroller yaparak balıkçılık ve avlanmayla alakalı bir tablo oluşturdu!

GKRY’nin sözde MEB’inde GKRY ve AB adına balıkçıları kontrol eden 62 metrelik İtalyan Sahil Güvenlik gemisi Nave Gregerotti’nin 30’dan fazla personeli bulunuyor. Personel harici gemide: 4 İtalyan, 3 Rum, 1 Yunan ve 1 görevli olmak üzere toplam 9 müfettiş olduğu belirtildi.

Türkiye ve KKTC'nin MEB’ini yok sayan (ki ilan edilmediği için de maalesef yoktur) bu saygısız ve hadsiz uygulamalara en iyi cevap yılardır söylediğimiz gibi MEB ilan etmek olmalıdır.

Kaynak: