WASHINGTON DC’DEN TÜRKİYE HAKINDA KISA KISA GELİŞMELER

Sosyal Medyada Paylaş!

WASHINGTON DC’DEN TÜRKİYE HAKINDA KISA KISA GELİŞMELER

Yunanistan-ABD savunma antlaşmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Yunan Başbakanı'na 2 sayfalık mektup!

 

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN'DAN YUNAN BAŞBAKANI'NA 2 SAYFALIK MEKTUP!

ABD, deniz bölgelerinin sınırlandırılması için Yunanistan'ın uluslararası deniz hukukuna dayalı egemenliğini açıkça destekliyor. Karşılıklı olarak saldırı durumunda iki ülkenin birbirine yardım taahhüdünün de altını çiziyor. Yunan Bakan Dendias'ın DC ziyareti tam bir gövde gösterisi idi.

MEKTUBUN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Yunanistan'ın F35 talebinin olumlu karşılanması da söz konusu. Yunanistan resmi olarak 6 Kasım 2020'de 18-24 arası F35 almak için resmi talepte bulunmuştu.

***

BLOOMBERG 2021'DE EN KÖTÜ PERFORMANS GÖSTEREN PARA BİRİMLERİ ARASINDA İLK SIRA TL’NİN

Hazine Maliye Bakanı Lütfi Elvan bu hafta DC'de IMF toplantılarında idi. ABD Basını, bilhassa Bloomberg 2021'de en kötü performans gösteren para birimleri arasında ilk sıranın TL olduğunu grafikle duyurdu.

***

TÜRK-KATAR GİRİŞİMİ OLAN TANK FİRMASI BMC FİRMASININ LİKİTİDE SIKINTISI

ABD'nin savunma medyası Defense News ise: Türk-Katar girişimi olan tank firması BMC firmasının likitide sıkıntısını haber olarak geçti.

***

TÜRKİYE'YE KARŞI LOBİ ÇALIŞMALARINA ABD'DEKİ HİNTLİLER DE KATILDI

Türkiye'ye karşı lobi çalışmalarına ABD'deki Hintliler de katıldı. 2003 yılında kurulmuş Hindu American Vakfı, Türkiye'nin Pakistan'la drone projesi ve Kaşmir'deki tutumu nedeniyle Türkiye aleyhine yoğun kampanyalarda görülmeye başlandı.

***

TÜRKİYE'NİN F16 TALEBİ İÇİN BİR GELİŞME YOK

Türkiye'nin F16 Talebi için bir gelişme yok. ABD Dışişleri kongreye gidene kadar bir açıklama yapmayacaklarını belirtti.

***

BİDEN’IN ABD YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİ ADAYI GEORGE TSUNİS

Biden, ABD'nin Yunanistan Büyükelçi adayı olarak avukat George Tsunis'ı seçti. Yaklaşık 1 milyon dolar Demokratlara bağış yapmış olan Tsunis, Obama döneminde Norvec Büyükelçi adayı gösterilmiş ve Senatoda ret etmişti (Biden 31 Büyükelçi adayını kariyer diplomatı olmayanlar aday göstermiş durumda)

***

ABD KISA VADELİ KAZANIM İÇİN YPG'Yİ SEÇTİ

ABD'nin son Şam Büyükelçisi Ford: ABD kısa vadeli kazanım için YPG'yi seçti ama uzun vadede büyük zararlar getirdi.Daeshle savaşta yeni bir ortak şart.

***

TÜRKİYE'NİN OLASI BİR SURİYE OPERASYONUNA ABD'DEN SERT TEPKİ GELMESİ BEKLENTİSİ YÜKSEK

Türkiye'nin olası bir Suriye operasyonuna ABD'den sert tepki gelmesi beklentisi yüksek zira Trump döneminde bile operasyonun durması için Pence Ankara'ya yollanmıştı. Biden o dönemde YPG'lileri arkasından vurduk diyerek Trump’ı eleştirmişti. Şuanda şehit haberlerini gözönüne alırsak, Rusya dahil birçok ülke, Türkiye'yi operasyon yapmaya sevkederek daha çok kriz çıkartma peşinde.

***

SHERIDAN CIRCLE'DAKİ OLAYIN DAVASI DEVAM EDİYOR

Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının müdahale etmek zorunda kaldığı 2017'deki Sheridan Circle'daki olayın davası devam ediyor. 4.5 yıl sonra Türk avukatlar, davanın yeniden görülmesi için bir kez daha temyize gitti ve oybirliği ile ret edildiler. (15 Ekim) Davalılar, Türkiye'den 310 milyon dolar tazminat talep ediyor.

***

BİDEN'DAN KENDİ SEÇMENLERİ BİLE MEMNUN DEĞİL

Biden'ın başarı oranı ortalaması (1-14 Ekim arasında yapılan  7 anket sonucuna göre) :43.9%.  Hem iç hem dış politika hatta kendi seçmenleri bile memnun değil. Biden, seçildiğinden beri 29 haftasonu Beyaz Saray dışında geçirmiş-dinlendiliriyor.  ABD'de bazı ürünlerde tedarik sıkıntıları (lojistik dahil) yaşanmasına rağmen, Ulaştırma Bakanı'nın 2 ay “Babalık İzni” alması tepki çekti.

***

KONGRE ARAŞTIRMA MERKEZİ'NİN SON 23 SAYFALIK TÜRKİYE RAPORU

Kongre Araştırma Merkezi'nin son 23 Sayfalık Türkiye Raporu. Sonuç bölümünde ikili ilişkilerin, S400'deki gidişata Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Dağlık Karabağ dengelerinin dikkat edilmesine, Türkiye'nin askeri ve ekonomik iş birliğini kullanarak (savunma ihracatı dahil) gücünü yansıtıp kendi etki alanını oluşturup oluşturamayacağına ve ekonomik sorunlar - insan hakları kaygıları göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkede kontrolü sürdürüp sürdüremeyeceğine bağlı olduğu belirtilmiş.

(RAPOR) Kaynak: https://sgp.fas.org/crs/mideast/R44000.pdf