Washington Institute'den Türkiye Analizi

Sosyal Medyada Paylaş!

Yaklaşan Türk İşgali; PKK(SDG)- Washington İlişkilerine Yansımaları başlıklı 25 Temmuz 2022'de yayımlanan Washington Institute'nin analizi;

Türkiye'nin olası Suriye'nin Kuzeyine yapacağı operasyon ABD ve müttefiki PKK'nın gücünü sarsacak.

"ABD'nin Türkiye'ye karşı zayıf bir tepkisi, PKK içindeki bazı aşırılık yanlısı grupların ve PKK'nın(SDG) Washington'a karşı benimsediği olumsuz tutumu pekiştirecek gibi görünüyor.

Türkiye'nin saldırısı, bölgedeki PKK öncülüğünde kurulmuş "Özerk Yönetim Koalisyonu"nu derinden sarsacak ve PKK öncülüğündeki koalisyonda bulunan Sünni Arapların kendi kaderlerini tayin etme hususunda daha bireysel hareket edebilecekleri düşünülebilir."

"Böyle bir sonuç,  Washington'un bir bütün olarak Ortadoğu'daki konumu için felaket olacak, müttefiklerine ABD ile çalışmanın belirsiz bir iş olduğunu, alternatif yollara sevk edeceğini göstermektedir."

Alternatif çözümler şu şekilde olabilir: "Türkiye ile PKK bölgesindeki yönetim arasında siyasi ve ekonomik bağların kurulmasına yönelik çalışmak, Türkiye'nin bu alana yönelik düşmanlığının bir kısmını ortadan kaldırabilir. "

"Fırat'ın Doğusundaki muhalif  liderlerin Cenevre'deki anayasa görüşmelerine siyasi olarak dahil olmalarına izin verilebilir. "

" Veya PKK'nın yönettiği bölgeyi dış müdahalelerden korumak ve bölgesel kimliğini korumak için anayasanın nihai bir versiyonu üzerinde anlaşmak için Şam ile doğrudan diyaloga girebilir. "

"Bu alternatifleri birbirine bağlayan şey, Özerk Yönetim'in bunları tek başına gerçekleştirememesidir. Washington müttefikini desteklemeyi umuyorsa, bu istikrarsız bölgeye askeri ve ekonomik destek sağlamaya devam ederken, bir işgale alternatifleri teşvik etmeye ve baskı yapmaya çalışmalıdır."

Kaynak; https://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/impending-turkish-invasion-repercussions-sdf-washington-relationship