Yatırımcılar enflasyon verilerini ve Fed’i beklerken dolar yen karşısında yükseldi

Sosyal Medyada Paylaş!

Yatırımcılar enflasyon verilerini ve Fed’i beklerken dolar yen karşısında yükseldi

Yatırımcılar Mayıs ayı için ABD enflasyon verilerini ve Fed’in gelecek haftaki faiz oranı kararını beklerken, Kanada doları Kanada Merkez Bankası’nın oranları artırmasının ardından sıçradı.

ABD merkez bankasının son oran artışlarının etkisini değerlendirirken önümüzdeki Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor, ancak Fed fon vadeli işlemcileri Temmuz ayında ek bir faiz artışı için fiyat veriyor.

Salı günü tüketici enflasyon verilerinin fiyatların Mayıs ayında %0,30 arttığını göstermesi bekleniyor.

 

Toronto’daki CIBC Capital Markets’in Kuzey Amerika Döviz Stratejisi Başkanı Bipan Rai, “Fed’in gelecek hafta alacağı karardan önce adil bir konsolidasyon derecesi bekliyoruz” dedi. “Bu TÜFE rakamı, Fed kararı için de kritik olacak.

Dolar %0,37 artışla 140,14 yen oldu , avro ise ABD para birimi karşısında %0,05 artışla 1,0696 dolara yükseldi. dolar endeksi 104.12′de gün içinde çok az değişti.

Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD ticaret açığının Nisan ayında mal ithalatı toparlanırken enerji ürünleri ihracatının düşmesiyle sekiz yılın en hızlı genişlediğini gösterdi.

Tüccarlar ayrıca, enflasyonun hedefin üzerinde kalması nedeniyle Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceğine dair beklentilerin çoğunu fiyatladı.

Rabobank baş stratejisti Jane Foley, “ABD’de ve aynı zamanda G10′un çoğunda enflasyonda ısrar ve dayanıklılık var, bu da merkez bankalarının muhtemelen temkinli olacağı anlamına geliyor” dedi.

Kanada Bankası, gecelik gösterge faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %4.75′e çıkardıktan sonra Kanada doları güçlendi.

ABD doları en son Kanada doları karşısında %0,23 düşüşle 1,3372 C$’daydı.

Yabancı merkez bankalarının faiz artırımları dolar üzerinde baskı oluşturabilse de, Fed’in Temmuz’da ek bir faiz artırımına gitmesi ihtimalinin kayıpları sınırlaması muhtemel.

Gelecek hafta Fed, oranları artırmanın bitmediğini belirtebilir ve “bu, doların darbe alması fikrini kısa devre yapabilir çünkü Fed, bu ayki toplantıda Kanada, Avustralya ve muhtemelen ECB ile adım atacak. Chicago’daki DRW Trading’in piyasa stratejisti Lou Brien, ”çünkü daha fazlasının geleceği fikrine sahip olacaklar” dedi.

Avustralya Doları, Avustralya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını çeyrek puan artırarak 11 yılın en yüksek seviyesi olan %4,1’e çıkarmasından bir gün sonra negatife döndü.

Avustralya merkez bankası başkanı Çarşamba günü, artan fiyat baskılarını yatıştırmak için ileride daha fazla faiz artırımı yapılacağı uyarısını artırdı.

Avustralya para birimi, daha önce 11 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 0,6718$’a ulaştıktan sonra en son %0,25 düşerek 0,6652$’da işlem gördü.

Offshore Çin yuanı, Çarşamba gününün erken saatlerinde Çin’in ihracatının Mayıs ayında beklenenden çok daha hızlı daraldığını ve imalatçıların yurtdışında talep bulmakta zorlanmaları ve iç tüketimin durgunluğunu sürdürmesi nedeniyle ithalatın düştüğünü gösteren verilerin ardından ABD doları karşısında 30 Kasım’dan bu yana en zayıf seviyesine ulaştı.

 

Yuan, dolar karşısında en son 7.1477′deydi.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2023/06/07/dollar-adrift-as-traders-assess-fed-options-aussie-buoyant.html