YAYCI, "ARAMA VE SONDAJ GEMILERIMIZ GASP EDILEN MAVI VATAN ALANLARINDA FAALIYETLERDE BULUNMALIDIR!"

Sosyal Medyada Paylaş!

KKTC merkezli Volkan Gazetesi, 'Katarlılar Rumlarla Birlikte Kuyumuzu Kazıyor' manşetini attı. Konuya ilişkin ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz'de GKRY tek taraflı olarak 13 parsele ayırmış olması hem Türkiye'nin hem de  KKTC'nin deniz yetki alanlarını ve egemenliğini ihlal ederek, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını gasp eder vaziyettedir. Arama ve sondaj gemilerimiz gasp edilen Mavi Vatan alanlarında faaliyetlerde bulunmalıdır." uyarısında bulundu.

KKTC MERKEZLİ VOLKAN GAZETESİ: ULUSLARARASI ANLAŞMALARLA ELDE ETTİĞİMİZ HAKLARIMIZI RUM-YUNAN İKİLİSİNE VE BUNLARIN DESTEKÇİSİ EMPERYALİST VAMPİRLERE TERK EDEMEYİZ...

Anavatan Türkiye'in 'Kardeş Ülke' olarak nitelendirdiği Katar, geçtiğimiz Cuma günü Kıbrıs Rum Yönetimi'yle yaptığı anlaşma gereğince 10'uncu parselde sondaj çalışmasına başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirdiği Katar ziyaretinin hemen ardından Katar ve ExxonMobil, Kıbrıs Rum Kesimi'yle anlaşarak Türkiye'nin kıta sahanlığında doğal gaz arama ve üretim paylaşımı anlaşması yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'dan dönüşünün hemen ardından Kıbrıs'ta Türkiye'nin 'kıta sahanlığını ihlal' gerekçesiyle karşı çıktığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tek taraflı ilan ettiği ihtilaflı 5. parseldeki hidrokarbon arama lisansına ilişkin ExxonMobil ve Katar Petrolleri ortaklığı ile 'Arama ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi' imzaladı.

Katar ve Rum Kesimi arasında imzalar atılmadan önce Ankara: hiçbir yabancı ülkenin, şirketin ya da geminin deniz yetki alanlarında izinsiz hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına izin vermeyecekleri şeklinde uyarıda bulunmuştu. Ancak son gelişmelere göre: Katar, Mavi Vatan'da 10'uncu parselde sondaj çalışmalarını başlattı.

***

Türkiye'nin tepki ve uyarısına rağmen Katar ve ABD sondaj çalışmasına başladı

 

MAVİ VATAN'DA SESSİZ VE HAREKETSİZ KALMAMALIYIZ!

 

Kıbrıs'ta Katarlılarla Rumların Sondaj İşbirliği Başladı...

 

KATARLILAR RUMLARLA BERABER 'KUYUMUZU' KAZIYOR

***

MÜSTAFİ TÜMAMİRAL DOÇ. DR. CİHAT YAYCI: "MAVİ VATANI GASP ETTİRMEYELİM"

Yaycı, "Türkiye ve KKTC'nin egemenlik haklarını yok sayan bu gelişme neticesinde Türkiye'nin deniz egemenliğini ve uluslararası hukuktan doğan hakları bir kere daha yok sayılmış vaziyettedir. Doğu Akdeniz'de GKRY tek taraflı olarak 13 parsele ayırmıştı. Bu 13 Parsel Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanlarını ve egemenliğini ihlal ederek, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını gasp eder vaziyettedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin yapması gereken hamleler ve önlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür; 

Arama ve sondaj gemilerimiz gasp edilen Mavi Vatan alanlarında faaliyetlerde bulunmalıdır. Türkiye, Doğu Akdeniz politikasını, çıkar ve menfaatlerimizi maksimize edebilmek açısından alternatifleri çoğaltan dış politik hamlelerle genişletmelidir. Başta Filistin özelinde olmak üzere Doğu Akdeniz'de Libya-Türkiye Anlaşması benzeri bir kazanımı ortaya koyabilecek diplomatik yöntemler geliştirilmelidir. Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarının deniz yetki sınırlandırma anlaşmaları ile genişletilmesi oldukça önem arz etmektedir."