YAYCI: "BIRILERI ABD VE BATI’NIN BIR KRIZ DURUMUNDA MONTRO SOZLESMESI HUKUMLERINI DELECEGINI VE TURKIYE’YE BASKI UYGULAYACAGINI FALAN SOYLUYORDU. NE OLDU?"

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı Yeni Şafak gazetesine verdiği demeçte Rusya-Ukrayna krizinde dengeyi Montrö'nün sağladığını belirtti. Amiral Yaycı, "Birileri ABD ve Batı’nın bir kriz durumunda Montrö Sözleşmesi hükümlerini deleceğini ve Türkiye’ye baskı uygulayacağını falan söylüyordu. Şimdi bakın geldiğimiz noktada ne oldu? Hiçbir gemi yok." değerlendirmesinde bulundu.

Cihat Yaycı: Rusya-Ukrayna krizinde dengeyi Montrö sağladı

Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Rusya-Ukrayna krizinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin dengesinin net olarak görüldüğünü söyledi.

Rusya-Ukrayna krizinde barışçıl çözüm diplomasisiyle misyon üstlenen Türkiye, Karadeniz’den geçişleri de Montrö yükümlülükleri ekseninde yakından izledi, geçişlerde dengeye azami önem verdi.

Kriz süresinde oluşan Montrö dengesi, anlaşmaya yönelik bugüne kadar gündeme getirilen iddiaları da boşa çıkardı. Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Rusya-Ukrayna krizinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin dengesinin net olarak görüldüğünü söyledi.

Montrö Sözleşmesi’ni, “Soru ve Cevaplarla Montrö, nedir? Ne Değildir?” isimli kitabında ayrıntılı olarak inceleyen Yaycı, şunları anlattı: “Bugüne kadar Montrö Sözleşmesi hakkında konuşanların arkasında aslında Rusya mı vardı? ABD mi vardı? Ya da Batı mı vardı, sorusunun cevabı aslında bu yaşanan günlerde yatıyor. Neden?”

BİR TANE GEMİ VAR MI?

“Çünkü bugüne kadar Türkiye’ye lanse edilen konu Montrö Sözleşmesi’nin Rusya’nın işine yaradığı, Batı’nın işine yaramadığı idi. Yine aynı çevreler; ABD ve Batı’nın bir kriz durumunda Montrö Sözleşmesi hükümlerini deleceğinive Türkiye’ye baskı uygulayacağını, Montrö Sözleşmesi’nin Türk Boğazları’nın ABD ve Batı’ya karşı kilidi olduğunu söylüyordu. Şimdi bakın geldiğimiz noktada ne oldu? Hani deniyordu ya ABD ve Batı Karadeniz’e yığılırlar. Nerede bu gemiler? Montrö Sözleşmesi Karadeniz’de iki taraflı dengeyi sağlamıştır.”

Kaynak: https://www.yenisafak.com/gundem/cihat-yayci-rusya-ukrayna-krizinde-dengeyi-montro-sagladi-3745322