Yaycı Tarafından Gündeme Taşınan Lozan'ın 16. Maddesi ve Türkiye'nin Bunu Kullanması Gerektiği Fikri Uluslararası Basında Geniş Yankı Buldu

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı 'nın Lozan'ın 16. maddesine değinmesinin ve Türkiye'nin bunu kullanması gerektiğini belirtmesinin ardından değerlendirmeleri hem ulusal hem de uluslararası basında geniş yankı buluyor. New Today 24'de Yaycı'nın görüşlerini manşetine taşıdı.

TÜRKİYE'NİN BUNDAN FAYDALANMASI GEREKİR

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Lozan Barış Antlaşması’na göre Türkiye’nin rızası olmadan Musul ve Kerkük’ün statüsü değiştirilemez, Irak’ın kuzeyinde ve bu bağlamda Suriye’de yeni ülkesel statüler ortaya çıkamaz. Bununla birlikte Kıbrıs’ta şu veya bu şekilde dışlanamaz, her ne aksi irade, istek ya da talep olursa olsun Türkiye’nin onayı olmadan ne bugün ne de gelecekte hiçbir statü değişikliği olamaz. Esasen Lozan’da söz konusu olan tüm eski Osmanlı Devleti topraklarında Türkiye’nin onayı olmadan sınır değişiklikleri ve devlet kurmalar olamaz. Bu son derece açık hukuki bir gerçektir. Türkiye’nin bundan faydalanması gerekir."

Kaynak: https://new.today-24.com/news/4326.html