YAYCI, YENICAG GAZETESINE DEGERLENDIRDI. MAVI VATANI GASP ETTIRMEYELIM

Sosyal Medyada Paylaş!

Yeniçağ Gazetesi, Katar ve GKRY arasında varılan ve KKTC’nin egemenlik haklarını yok sayan petrol arama kurtarma anlaşmasına ilişkin ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın görüşlerine yer verdi. Yaycı Yeniçağ Gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Mavi Vatan’ı gasp ettirmeyelim.” ifadelerini kullandı.

YAYCI: MAVİ VATANI GASP ETTİRMEYELİM

Katar ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında petrol arama ve çıkarılmasına yönelik antlaşma Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarına zarar veriyor. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye'nin swap anlaşması yaptığı Katar'ın, ABD merkezli Exxon Mobil şirketi ve Güney Kıbrıs arasında doğalgaz arama ve üretim paylaşımı anlaşması imzaladığını anımsatarak, "Anlaşma çerçevesinde Katar Petrolleri Ortaklığı yüzde 40, Exxon yüzde 60 pay sahibi olacak. Operatörlük de Exxon'a ait olacak.

Türkiye ve KKTC'nin egemenlik haklarını yok sayan bu gelişme neticesinde Türkiye'nin deniz egemenliği ve uluslararası hukuktan doğan hakları bir kere daha yok sayılmış vaziyettedir. Doğu Akdeniz'de GKRY tek taraflı olarak 13 parsele ayırmıştı. Bu 13 Parsel Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanlarını ve egemenliğini ihlal ederek, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını gasp eder vaziyettedir" dedi. Yaycı, "Türkiye Cumhuriyeti'nin yapması gereken hamleler ve önlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür; Arama ve sondaj gemilerimiz gasp edilen Mavi Vatan alanlarında faaliyetlerde bulunmalıdır. Türkiye, Doğu Akdeniz politikasını, çıkar ve menfaatlerini maksimize edebilmek açısından alternatifleri çoğaltan dış politik hamlelerle genişletmelidir. Başta Filistin özelinde olmak üzere Doğu Akdeniz'de Libya-Türkiye Anlaşması benzeri bir kazanımı ortaya koyabilecek diplomatik yöntemler geliştirilmelidir. Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarının deniz yetki sınırlandırma anlaşmaları ile genişletilmesi oldukça önem arz etmektedir" diye konuştu.