YAYCI, "YUNANISTAN KARASULARINI 6 MILIN UZERINE CIKARMAYA HAZIRLANIYOR DEMEKTEN DILIMIZDE TUY BITTI!"

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Sahil Güvenlik ve ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında tarihi işbirliği anlaşması Atina’da imzalandı. Bu anlaşmaya göre Yunanistan ve ABD Sahil Güvenlik ekipleri Ege ve Akdeniz’de birlikte devriye gezecekler. ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Mutabakat Zaptı’nın imzalanması sonrasında “Bugünkü Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasıyla ABD ile Yunan Sahil Güvenlik arasındaki ilişkilerde bir başka gerçek dönüm noktasını memnuniyetle karşılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan Sahil Güvenlik ve ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında tarihi işbirliği anlaşması Atina'da imzalandı. Yunanistan Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis ve ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt'ın katıldığı tören Denizcilik Bakanlığı'nda düzenlendi.

Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Theodoros Kliaris ve ABD'li Amiral Stein Poulin tarafından imzalanan işbirliği Mutabakat Zaptı'nın ardından bir değerlendirme yapan Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Bugünkü Mutabakat Zaptı'nın imzalanmasıyla ABD ile Yunanistan Sahil Güvenlik arasındaki ilişkilerde bir başka gerçek dönüm noktasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

YUNANİSTAN EN GÜÇLÜ MÜTTEFİKLERİMİZDEN BİRİDİR

Pyatt  bu vesileyle Yunanistan'a yaptığı özel gezi için Tuğamiral Poulin'e ve Yunanistan ile savunma ilişkisini derinleştirme ve güçlendirme sözü veren ABD Sahil Güvenlik'teki tüm ortaklara teşekkür etti. Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Yunanistan birçok yönden, özellikle denizcilik sektöründe, tüm Avrupa'daki en güçlü müttefiklerimizden biridir” değerlendirmesini yaptı.

DENİZDE HER ALANDA BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ

Büyükelçi Pyatt şunları dile getirdi:

* Bugünün Mutabakat Zaptı, ülkelerimizin Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın, güçlerimiz arasında angajman, gemi ziyaretleri ve eğitim hızını daha da hızlandırmasına yardımcı olacak. Bu anlaşma ana hatlarıyla belirtilen deniz güvenliği, operasyonlar, bilgi alışverişi, balıkçılık teftişleri, çevre koruma ve eğitim ABD – Yunanistan Stratejik Diyaloğu ile tamamen uyumludur.

* İki ülke arasındaki işbirliği, her zaman dostane olmayan bir bölgede ve Yunanistan'ın artık herkes tarafından istikrarın önemli bir unsuru, güvenilir bir NATO müttefiki olarak algılandığı bir bölgede, ittifakımızın güvenilirliğini ve yeteneklerini güçlendirmeye yardımcı oluyoruz. Yunanistan, vatandaşlarımızın istediği ve hak ettiği türden istikrarlı, demokratik bir bölge inşa etme çözümünün parçası olan bir ülkedir.

YAYCI: YUNANİSTAN KARASULARINI 6 MİLİN ÜZERİNE ÇIKARMAYA HAZIRLANIYOR DEMEKTEN DİLİMİZDE TÜY BİTTİ!

Yunanistan Sahil Güvenlik ve ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında işbirliğini değerlendiren ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Yunanistan karasularını 6 milin üzerine çıkarmaya hazırlanıyor demekten dilimizde tüy bitti. Türkiye Lozan Antlaşmasına karasularının 3 mil olmasını talep etmeli ve 1995 yılındaki TBMM kararını hatırlatmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/yunanistan-ile-abd-ege-ve-akdenizde-birlikte-devriye-gezecek-6829849/