Yeni Çin Merkez Bankası Başkanı'nın ilk görevi, ileriye dönük yönlendirmede ince ayar yapmak olabilir

Sosyal Medyada Paylaş!

Yeni Çin Merkez Bankası(Bank of Japan BOJ) Başkanı'nın ilk görevi, ileriye dönük yönlendirmede ince ayar yapmak olabilir.

Japonya'nın yeni merkez bankası başkanı Cuma günkü ilk toplantısında parasal ayarları aşırı gevşek tutacak gibi görünüyor, ancak pandemi ekonomik bir risk olarak ortadan kalkarken ileriye dönük rehberlikte COVID-19'a yapılan atıfları bırakmayı düşünebilir.

Bazı analistler, BOJ'un piyasalarla iletişimini güçlendirmenin, eski akademisyenin kendisini selefi Haruhiko Kuroda'dan farklı kılmak için üzerinde çalışacağı ilk görev olabileceğini söylüyor.

Japonya'nın ekonomiyi yeniden açması ve COVID-19 bordürlerini kaldırmasıyla eleştirmenler, BOJ'un 2020'de uygulamaya koyduğu "pandeminin etkisini yakından takip ederek" aşırı gevşek politikayı sürdürme kılavuzunun geçerliliğini yitirdiğini söylüyor.

Küresel ekonomi ve yurt içi ücret görünümüne ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, BOJ'un Cuma günü kısa vadeli oranlar için -%0,1 ve 10 yıllık tahvil getirisi için sıfır civarında belirlenen getiri eğrisi kontrol (YCC) hedeflerini koruması bekleniyor.

COVID referansının yanı sıra kilit nokta, BOJ'un kısa ve uzun vadeli faiz oranlarını "mevcut veya daha düşük seviyelerde" tutma taahhüdünü ne kadar çabuk değiştirebileceği olacaktır. Analistler, daha az güvercin bir önyargıya geçişin YCC'ye yakın vadeli bir ince ayar sinyali verebileceğini söylüyor.

Kaynak: https://www.reuters.com/markets/asia/new-boj-chiefs-first-task-may-be-tweak-forward-guidance-2023-04-26/