YER ISIMLERI, TURKLERIN SU ILE NE KADAR HASIR NESIR OLDUGUNU GOZLER ONUNE SERDI

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, geonames.org 'un verilerine dayandırılarak "yer isimlerimizde en çok kullanılan sondaki dört harfli kelimeler arasında '*ınar (pınar) ve dere*' kelimelerinin 1 ve 2. sıralarda yer alması 'TÜRKLERİN SU ile' ne kadar kapsamlı bir ilişkisi olduğunu gösteriyor..." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: http://www.geonames.org/

TÜRKLER DENİZCİ BİR MİLLETTİR

Bu değerlendirme Yaycı'nın daha önceden de birçok akademik sempozyumda defaatle ifade ettiği ve Türklerin denizci bir millet olmadığı iddiasının çok yanlış olduğu bilhassa Türklerin hedefinin tarih boyunca denize ulaşmak olduğu ifadesini de doğrular nitelikte.

Yaycı, "Herkes der ki Türkler denizci bir millet değildir. Türkler aslında karacı bir millettir falan derler. Halbuki öyle değil. Türk tarihi çok eskilere gider. Mesela Anakarsis. Anakarsis bir İskit Türk’üdür. Bir Saka Türk’ü. İskitler Sakalar nereden gelmişler? Şimdi ki Yakutistan’dan gelmişler. Kuzey buz denizinin olduğu yerden gelmişler. Kuzey buz denizinin ismi İskit Saka okyanusu. Eski Antik Yunanlılar öyle diyorlar. Çünkü Atalarımız orada yaşamışlar. İskitler ve Sakalar, Prototürk oldukları yönündeki araştırmalar şüphe götürmüyor. Dilleri Türkçe, Tomris Hatun diyorlar, atları ile beraber gömülüyorlar, kımız içiyorlar ve geldikleri yerler, tamamen Yakutistan’ın olduğu yerler. Bu Anakarsis bir filozof. M.Ö. 1000’li yıllarda Atina’ya gitmeye karar veriyor. Nereden? Odessa’dan. Bizim atalarımız bu Kuzey Doğu Asya’dan geldikleri zaman Gürcistan, Azerbaycan, Karadeniz Kıyıları, şimdiki Ukrayna kıyıları, Romanya ve Bulgaristan’a yerleşiyorlar. Yani Karadeniz’in kıyısını kapsıyorlar. İskitlerin de İskit Kralları’nın da merkezi Odessa oluyor. Şimdi bu Odessa’dan kalkıyor, ona gitme diyorlar. Yunanlılar seni zehirler diyorlar. O zaman da Yunanlıları bizimkiler pek sevmiyorlar. Ama Anakarsis kalkıyor Atina’ya gidiyor. Atina’ya gidiyor, onların gemilerini görüyor. Çok ilkel gemiler olarak buluyor. Ve çipanın tek kanatlısı kullanıyorlar Atinalılar. O diyor ki ya siz bunu eksik kullanıyorsunuz. Biz İskit Türkleri çift kanatlı çipa kullanırız diyor. Ve bu çift kanatlı çipayı Atinalılara gösteriyor. Gemi yapımında incelikleri gösteriyor, anlatıyor aynı zamanda. O zamandan sonra bu çift kanatlı çipa Atinalılar tarafından kullanılmaya başlanıyor.”

TÜRKLERDE DENİZE ULAŞMAK BİR HEDEFTİR

Türklerde denize ulaşmanın bir hedef olduğunu ifade eden Yaycı, “Alparslan kılıcını denize sokarak şöyle diyor bakın. ‘Ey babam Alparslan! Sana müjdeler olsun, henüz bir çocuk olarak bıraktığın oğlun dünyayı baştan başa fethetti.’ Akdeniz’e ulaşınca kılıcını sokuyor, diğer denizden bu denize geldim, dünyayı baştan başa fethettim diyor. Türklerde denize ulaşmak bir hedeftir.”