YUNAN MEDYASI: "GAYRİ ASKERİ STATÜDEKİ ADALARDAN TÜRKİYE'YE SALDIRIRIZ!"

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan, Adalar Denizi'ndeki hukuksuzluğa ve Türkiye'ye yönelik askeri tehdide devam ediyor. Yunan medyasına yansıyan haberlere göre Yunanistan şimdi de gayri askeri statüdeki adalara Sırbistan'dan temin edeceği TAMNAVA Çoklu Roketatar sistemi yerleştirmeyi planlıyor. 

İkinci Dünya Savaşı öncesinden bu yana gayri askeri statüdeki adaların statüsünü bozan ve bununla da yetinmeyerek gittikçe bu adaları Türkiye'ye yönelik bir saldırı üssü haline dönüştüren Yunanistan'ın son girişimi ülkemiz adına oldukça ciddi bir risk yaratıyor. Diğer yandan uluslararası hukukun, Lozan ve Paris Antlaşmaları'nın her geçen gün Yunanistan tarafından yok sayılması da Adalar Denizi'ndeki durumu gittikçe gergin bir noktaya taşımaktadır. Konuyu haberleştiren Yunan medyası Pentapostagma küstah bir üslupla Türkiye'ye yönelik tehdit ifadelerine de yer verdi. Pentapostagma; "Sırbistan'dan elde edilecek bu füze sisteminin Türk topraklarının derinlerine kadar uzanacak bir saldırı kapasitesine erişeceğini" belirtti. Gayri askeri statüdeki adaları silahlandıran Yunanistan'ın giderek arsız ve küstah bir tavra bürünmesi de gözlerden kaçmadı!

İTİRAF GİBİ HABER

Yunan Pentapostagma, gayri askeri statüdeki adaların çok uzun yıllardır ağır şekilde silahlandırıldığını haberinde adeta itiraf ediyor. Pentapostagma, ilgili adalara 1960'lı yıllardan itibaren 22 kilometre menzilli Çekoslovak yapımı RM-70 çoklu füze rampalarının yerleştirildiğini şimdi hala adalarda varlığını sürdüren bu füze rampaları eskidiği için Sırp versiyonları olan ve daha uzun menzilli TAMNAVA ile değiştirileceğini belirtiyor!

Sırp Edepro isimli savunma sanayii şirketi ile görüşmelerin yürütüldüğünü de ifade eden Yunan medyasına göre adaların Türkiye'ye aleyhinde hukuksuz şekilde silahlandırılmasına devam edileceği net ifadelerle vurgulanıyor!

"TÜRKİYE'YE SALDIRMA İMKANI BULACAĞIZ"

Yunan Pentapostagma küstah ifadeleri arasında "Sırp yapımı füze sistemlerinin gayri askeri statüdeki adalara yerleştirilmesi durumunda Batı Anadolu'ya saldırma imkanı bulacaklarını" belirtti! Diğer yandan elde edilecek bu savunma sistemiyle Türkiye'ye ait adaların da kuşatılabileceği, Yunan füzelerinin 200-300 kilometrelik bir alanda saldırı imkanları yakalayarak Türk Donanması'nı Adalar Denizi'nde tamamen engelleme gücüne erişeceğini, Türk İHA, helikopter ve askeri araçlarının Yunanistan tarafından daha güçlü şekilde engelleneceğini belirtiyor!