Yunan Medyası Pentapostagma Türkiye’nin Libya’daki Varlığından Endişe Duyduğu Analizini Yayınladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunan Medyası Pentapostagma Türkiye’nin Libya’daki Varlığından Endişe Duyduğu Analizini Yayınladı

Yunan medyası Pentapostagma, Türkiye’nin Libya’daki ayak izini takip edip değerlendirdiği bir habere yer verdi. Yunanistan’ı endişelendirdiği yönünde analizlerde bulunuldu.

Yunanistan’ın Panik Halini Yansıtan Pentapostagma Analizi:

“Libya’daki Vattiye Askeri Üssü’ne (ASELSAN- ROKETSAN iş birliğinde yerli ve milli olarak geliştirilen) HİSAR 0+ Hava Savunma Füze Sistemi konuşlandırıldı.  Libya’da bulunan Türk sistemlerinin sayısı bilinmiyor.”

“Yunanistan’a karşı yeni bir kalıcı saldırı ekseni. Yunanistan kalıcı olarak çevreleniyor.”

“Libya, başta askeri olmak üzere birleşik bir devlet modeli inşa ederek Türkiye ile ekonomik ve kültürel bir ittifak kurmayı hedefliyor.”

“Birkaç gün önce Libya’nın Trablus kentinin doğusundaki Humus Limanı’nı Türkiye tarafından 99 yılığına kiraladığı bildirilmişti.”

“Türk makamları ve Libya, Akdeniz’deki limanın 99 yıllığına kiralanarak Türkiye’ye devri konusunda anlaşmaya varmıştı. Bu limanlar askeri amaçlarla kullanılacak. Türk gemilerinin güvenliği Türkiye’nin sorumluluğunda olacak. Akdeniz bölgesindeki Türk donanması terör, göç, kaçakçılık ve güvenlik sorunlarıyla kilit bir şekilde mücadele edecek” dedi.

“Bu karar bölgedeki güç dengelerini değiştirecek ve Türkiye’nin Akdeniz’deki askeri varlığını artıracak.”

“Ankara, Akdeniz’in bu bölgesinde seyrüsefer güvenliğini garanti altına alma ve bölgedeki çıkarlarını korumak için stratejik bir kale oluşturma niyetini ortaya koymakta.”

“Pentasostagma analizinde Daily Sabah gazetesinin haberini işaret ederek: “Türkiye’nin Mısrata’daki Vatiya Hava Üssü’ndeki HAWK-3 SAM sisteminin kaldırılarak yerine HİSAR-O füze sisteminin yerleştirildiği görülüyor.”

“HİSAR-O Türklerin yerli üretim bir hava savunma füze sistemidir. HİSAR-O, Türklerin Aseelsan ve Roketsan Savunma Sanayii firmaları tarafından orta irtifa hava savunma füze sistemi olarak geliştirildi.”

“360 derece savunma kabiliyetine sahip olan hava savunma sistemi, en az dokuz farklı hedefi aynı anda angaje edip vurabiliyor.”

“Türkiye’de her topçu alayında altı adet üçlü rampa ve sekiz topçu alayında ise 48 adet HAawk XXL hizmette bulunuyor. Sistemlerin modernizasyonu sırasında Türkiye’ye sekiz adet AN/MPQ-64 RADEARI Geliştirilmiş Şahin seviyesi ile entegre edilerek ABD’den satın alındı. 2002 yılında sekiz Hawk XXL silahının yükseltilmesi için 100.000.000 dolarlık bir sözleşme imzalandı.”

“Program 2005 yılında Türkiye tarafından teslim alındı.Türkiye 2020 yılında ise 175 MIM-23B füzesi satın aldı. Hawk XXL versiyonu, AN/MPQ-64, PAR ve CWAR, NASAMS Ateş Kontrol Merkezini ve parçalanma savaş başlığını, füzesavar kabiliyetine sahip geliştirilmiş MIM-23K Hawk füzelerini içermekte.”

 Analizin devamında ise “Türklerin amaçlarından biri de Yunan kuvvetlerini Trakya- Ege- Akdeniz- Girit- İyonya’ya dağıtmak, Yunanistan’a karşı olası saldırı eksenlerini önemli ölçüde uzatmak ve artırmak olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: https://www.pentapostagma.gr/kosmos/enoples-syrraxeis/7187694_oi-toyrkoi-paizoyn-me-tin-fotia-anaptyxi-pyraylikoy-systimatos