Yunan Medyası: Türkiye'nin Afrika'daki Büyük Göller bölgesindeki hamlesi Yunanistan için İkaz

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan'ın Pentapostagma gazetesi;

Türkiye, Sahra Altı Afrika'da, Büyük Göller Bölgesi'nde 12 devletin üyesi olduğu Büyük Göller Bölgesi Uluslararası Konferansı (ICGLR) adlı teşkilata katıldığını açıkladı.

Doğal kaynakların peşine düşen her büyük güç gibi Türkiye de Afrika'da ve özellikle Sahra altı bölgesinde önemli miktarlarda önemli mineraller bulunduğunun farkında.

Bu mineral yataklarına Washington'un da ilgisi büyük. Ankara'nın hamlesi bu madenlere hem yenilenebilir enerji endüstrisi hem de savaş endüstrisi için ihtiyacı olduğundan çok önemli.

Uluslararası Enerji Ajansı, Afrika'nın dünyadaki maden kaynaklarının yaklaşık %30'una ev sahipliği yaptığını tahmin ediyor. Gelinen aşamada, Afrika'ya nüfuz etmiş gibi görünen ülkeler arasında, son yıllarda bu ülkelerin güvenini kazanmak için çok büyük yatırımlar yapan Çin öne çıkıyor.

Yunanistan'ın bu bölgelerdeki varlığı son yıllarda Nikos Dendias başkanlığındaki Dışişleri Bakanlığı'nın sistemli çalışmalarıyla hissedilmeye başlanmış ancak Türkiye'nin bu örgütte aldığı konumdan da anlaşılacağı üzere çok Türkiye'nin bu alanda kaydettiği ilerlemeyi Yunanistan'ın çıkarları için çok geç olmadan durdurmak istiyorsa, Atina adına nispeten hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

Kaynak: https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7170513_kodonas-kindynoy-gia-tin-ellada-i-kinisi-tis-toyrkias-stin